کاندیدای کاشت مو باید چه ویژگی‌هایی برای پیوند مطلوب داشته باشد؟

مو1

برای یک متقاضی مناسب، عمل جراحی‌ترمیم مو به طور قابل توجهی می‌تواند ظاهر و احساس عمومی را بهبود بخشد. با این حال، هر فردی یک متقاضی خوب برای عمل جراحی نیست. افرادی برای کاشت مو متقاضی مناسبی محسوب می‌شوند که قبل از انجام عمل انتظارات واقع بینانه داشته باشند. به خاطر داشته باشید که هر فرد دارای مقدار محدودی از موی اهدا کننده است که می‌تواند به مناطق کم پشت پوست سر منتقل شود. اگر این مو به نحوی کارآمد مورد استفاده قرار نگیرد، نتیجهٔ حاصل از کاشت مو ممکن است انتظارات شما را برآورده نکند. همچنین، جراحی همیشه باید آخرین مرحله‌ای باشد که بعد از خستگی از تمام تلاش‌ها برای متوقف کردن پیشرفت ریزش مو، می‌توانید در خصوص آن تصمیم بگیرید.

جراحی کاشت مو چیست؟


کاشت مو نوعی عمل جراحی است که برای بازگرداندن مو به ناحیه‌هایی از پوست که طاس است یا موهای نازک دارند، انجام می‌شود. انواع مختلفی از روش‌های کاشت مو وجود دارند. به طور معمول، این روش‌ها شامل کاشت مو است، اما جراحی فلپ، اکسپنشن بافت پوست سر و جراجی رداکشن پوست سر از روش‌هایی هستند که برای کاشت مو استفاده می‌شوند. هر یک از این انواع عمل‌های جراحی می‌توانند به تنهایی یا در ترکیب با سایر روش‌ها استفاده شوند تا بهترین نتیجه ممکن از عمل کاشت مو را برای بیمار فراهم کنند.

کاشت مو شامل برداشتن تکه‌های کوچکی از پوست سر دارای مو از نواحی اهداکننده و استفاده از آنها را به عنوان گرافت به یک منطقه طاس و یا کم پشت از سر می‌باشد. جراحی فلپ در واقع انتقالبافت دارای مو به نواحی طاس پوست سر است. اکسپنشن بافت اجازه می‌دهد تا پوست سر دارای مو با گسترش برای کمک به پوشش مناطقی از پوست سر که طاس هستند، مورد استفاده قرار گیرد. جراحی رداکشن پوست سر شامل جراحی و برداشتن مناطق طاس پوست سر و تجمیع مناطقی از پوست سر است که دارای مو می‌باشند. شما و متخصص جراح می‌توانید تصمیم بگیرید که کدام یک از انواع جراحی پیوند مو بهترین گزینه برای شما می‌باشد. شما می‌توانید اطمینان داشته باشید که متخصصین جراحی پلاستیک دارای مدارک معتبر موفق به انجام این نوع روش‌ها از حدود سی سال قبل شده‌اند. علاوه بر مواردی که گفته شد”از جمله موضوعاتی که باید قبل از عمل کاشت مو انجام داد تحقیق در مورد کلینیک مورد نظر برای کاشت مو و متخصصان آن می‌باشد. این نکات در مسئله کاشت مو از اهمیت خاصی برخوردار هستند. از جمله نکات مهمی که باید در بحث انتخاب کلینیک مناسب جهت انجام عمل کاشت موی خود در نظر بگیرید عبارتند از: اطلاع‌رسانی و پاسخ درست و صحیح به سؤالاتی که مد نظر شماست.”

( منبع:مقاله عوامل تعیین کننده در انتخاب کلینیک مناسب کاشت مو – http://moorooyan.com)

متقاضیان کاشت مو


اگر رشد موی سالمی در پشت و دو طرف سر داشته باشید تا بتوان از این مناطق به عنوان نواحی اهدا کننده استفاده کرد، ممکن است متقاضی مناسبی برای عمل جراحی کاشت مو باشید.
•    ناحیه اهداکننده، مکانی است که فلاپ و گرافت از آن گرفته می‌شود.
•    عوامل دیگر، مانند رنگ مو، ماهیت و فر یا پیچ و تاب آن نیز ممکن است بر روی نتیجه زیبایی کاشت مو تأثیر گذارد.
•    تعدادی از روش‌های متفاوت در جراحی کاشت مو مورد استفاده قرار می‌گیرند. گاهی اوقات دو یا چند روش برای رسیدن به بهترین نتایج استفاده می‌شود.
جراحی کاشت مو می‌تواند ظاهر و اعتماد به نفس شما را افزایش دهد، اما نتایج لزوماً با نظر مطلوب شما ممکن است منطبق نباشد. قبل از اینکه تصمیم به انجام عمل جراحی بگیرید، به دقت در مورد انتظارات خود فکر کنید و با متخصص جراح خود مشورت کنید.
مهم این است که درک کنیم که همه تکنیک‌های کاشت مو از موهای موجود شما استفاده می‌کنند. هدف از عمل جراحی یافتن موثرترین موهای موجود است.
تکنیک‌های کاشت مو، از جمله پانچ گرافت، مینی گرافت، میکرو گرافت، اسلیت گرافت و استریپ گرافت، به طور کلی بر روی بیمارانی انجام می‌شود که تمایل به تغییر نسبتاً ملایمی در موهایشان دارند. فلپ‌ها، اکسپنشن بافت و رداکشن پوست سر، روش‌هایی هستند که معمولاً برای بیمارانی که تمایل به ایجاد تغییرات چشمگیرتری دارند، مورد استفاده قرار می‌گیرند.
به یاد داشته باشید محدودیت‌هایی برای انجام کاشت مو وجود دارند. یک فرد دارای موهای بسیار کم ممکن است متقاضی مناسبی برای کاشت مو محسوب نشود.

آیا زنان می‌توانند کاشت مو انجام دهند؟


از آنجاییکه جراحی‌ترمیم مو برای ۹۰ درصد از مردان کشور گزینه‌ای مناسب محسوب می‌گردد، زنان نیز تصور می‌کنند که متقاضیان مناسبی برای این عمل به شمار می‌آیند، اما این طور نیست. نوع ریزش موی خیلی از زنان موجب می‌گردد تا آن‌ها متقاضیان مناسبی محسوب نشوند. در عوض اکثر زنان ریزش موی پراکنده‌ای دارند، و به طور کلی نازک شدن در تمام قسمتهای سر، از جمله دو طرف و پشت، که مناطقی هستند که به عنوان اهدا کننده در مردان عمل می‌کنند، در آن‌ها مشاهده می‌شود. برداشت مو از این نواحی جهت کاشت مو انجام می‌گیرد.
در مردان، نواحی اهداکننده نواحی پایدار نامیده می‌شوند، به این معنی که مو و فولیکول‌ها در این مناطق توسط دی هیدروتستوسترون (DHT) تحت تأثیر قرار نمی‌گیرند. دی هیدرو تستوسترون فولیکول‌ها را در جاهای دیگر سر از بین می‌برد. این وضعیت در افرادی که مبتلا به آلوپسی آندروژنیک هستند، و یا آنچه که معمولاً الگوی طاسی مردانه نام دارد، مشاهده می‌شود. در زنان دارای طاسی با الگوی ریزش زنانه، این نواحی اهداکننده معمولاً ناپایدار هستند و مانند نواحی دیگر پوست سر دچار کم پشتی شده‌اند. مناطق اهدا کننده در زنان تحت تأثیر هورمون از بین برنده‌ی فولیکول یا DHT قرار دارند. این بدان معنی است که اگر موها و فولیکول‌های همراه را از این ناحیه‌های اهدا کننده در زنان برداشته و آنها را به مناطق دیگر منتقل کنید، از بین خواهند رفت. هر پزشکی که تلاش می‌کند موها را از یک ناحیه اهداکننده ناپایدار پیوند دهد، به طور بالقوه کاری غیر اخلاقی می‌کند و تنها هدف او دریافت هزینه از بیمار است.
تفاوت دیگر بین الگوی طاسی مردانه و زنانه خط موی پیشانی است. بر خلاف مردان، زنان مبتلا به ریزش مو تمایل دارند موهای خط پیشانی خود را حفظ نمایند. لازم نیست که این افراد در مورد نیاز به کاشت مو برای پوشش چهره خود نگرانی داشته باشند و در عوض بیشتر نگران کاهش حجم از بالا و عقب سر هستند. کاشت مو، موجب افزایش حجم نمی‌شود. در این روش تنها مو از جایی به جایدیگر از پوست سر منتقل می‌شود.

کدام زنان متقاضیان مناسبی برای کاشت مو هستند؟


به گفته کارشناسان، درصد بسیار کمی از زنان متقاضیان مناسبی برای عمل جراحی کاشت مو هستند. حدود ۲ تا ۵ درصد از زنان دچار ریزش مو می‌توانند از این روش استفاده کنند. این دسته افراد عبارت‌اند از:
•    زنان دچار ریزش مو به علت آلوپسی تراکشن یا مکانیکی (غیر هورمونی).
•    زنانی که قبلاً جراحی زیبایی یا پلاستیک داشته‌اند و نگران ریزش مو در اطراف محل برش هستند.
•    زنان دارای الگوی مشخصی از طاسی، شبیه به الگوی طاسی مردانه. این الگو شامل عقب رفتن خط مو، نازک شدن ریشه (در تاج و سر بالای پوست سر) و دارا بودن ناحیه اهدا کننده‌ای است که تحت تأثیر آلوپسی آندروژنیک قرار نگرفته است.
•    زنانی که به علت تروما دچار ریزش مو شده‌اند از جمله قربانیان سوختگی، زخم شدن ناشی از حوادث و سوختگی‌های شیمیایی.
•    زنان مبتلا به آلوپسی مارژینالیس، وضعیتی که بسیار شبیه به آلوپسی تراکشن است.

عوامل مهم در کاشت مو


کالیبر یا مقطع عرضی موثرتر از تراکم در توانایی برای پوشیدن پوست سر طاس است. ظاهر طاسی، مخصوصاً در مواقع ریزش مو، که هنوز هم آشکار است، به علت نفوذ نور از موهای تنک یا نواحی طاس و بازتاب آن از پوست سر است. هر چه موهای بیشتری در محل برای جلوگیری از نور باشند، ظاهر طاسی کمتر خواهد بود. افزایش کالیبر یا ضخامت مو برای جلوگیری از نور بهتر از دو برابر کردن تراکم (از این رو استفاده از ضخیم کننده مو می‌تواند مؤثر باشد) عمل می‌کند. با این حال، عوامل مهم دیگری نیز وجود دارند. ویژگی‌های مو و سر چرا این موارد شما را متقاضی مناسبی برای کاشت مو می‌کنند؟
ویژگی‌هایی که از لحاظ زیبایی شناختی مهم هستند عبارتند از: رنگ مو (به ویژه نسبت به رنگ پوست زیرین)، موی فر دار (و یا عدم وجود آن)، کالیبر مو یا مقطع عرضی (به عبارت دیگر بدنهٔ مو ظریف یا ضخیم است؟). بهترین متخصصان جراحی‌ترمیم مو، هنگام طراحی یک روش، به همه این عوامل توجه می‌کنند تا بهترین نتیجه زیبایی را با استفاده حداقل از موهای محدود داوطلب به دست آورند.

متقاضیان نامناسب برای کاشت مو


•    مردان مبتلا به آلوپسی پراکندهٔ بدون الگو (دوپا). این مردان دارای یک اهدا کننده ناسالم هستند و متقاضیان نامناسبی برای کاشت مو محسوب می‌شوند.
•    افرادی که به هر دلیلی یک اهدا کنندهٔ بیمار دارند. این امر در زنان بیشتر از مردان معمول است و برای برخی از انواع الوپسی ژنتیکی آندروژنیکی در زنان شایع است.
•    کسانی که تراکم موی کمی دارند.
•    کسانی که بودجه کافی برای ادامه ترمیم موها به روش جراحی در طول زمان را ندارند.

کاشت مو یک راه حل بلند مدت برای یک مشکل طولانی مدت است. برای دستیابی به نتایجی که دنبال می‌کنید، ممکن است چندین عمل جراحی مورد نیاز باشد. شما باید اطمینان حاصل کنید که قادر به پرداخت هزینه‌ها در طول زمان هستید، زیرا این نوع عمل کاری نیست که بتوان پس از شروع آن را متوقف کرد، و همچنین نمی‌توانید هرگاه که پول نقد داشتید، عمل کاشت مو را به طور منقطع انجام دهید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *