کاشت ریش و سبیل، راه‎حلی معجزه آسا برای زیباتر شدن صورت آقایان

کاشت ریش و سبیل

ریش و سبیل یکی از عوامل مهمی است که جذابیت یک مرد را تعیین می کند. داشتن موهای ضخیم زیبا در صورت، به فرد لبخندی زیبا و ظاهری جذاب می بخشد. کاشت سبیل و ریش یکی از بهترین و پیشرفته ترین عمل های جراحی است. بیشتر آقایان بر روی محل ریش خود جاهای خالی از مو دارند که ممکن است به علت عوامل ژنتیکی، هورمونی و یا بروز جای زخم ایجاد شده باشند. همین امر باعث می شود که آقایان به انتخاب شیوه های کاشت مو در صورت یا همانطور که گفتیم به کاشت ریش و سبیل به عنوان امن ترین، سریعترین و مناسب ترین راهکار روی آورند. “در عمل کاشت ریش فوليکول‌های مو يا همان گرافت‌های مو که به طور ژنتيکی در برابر ريزش مقاوم هستند، از ناحيه پشت سر برداشته می‌شوند و سپس در نقاطی که شما می‌خواهيد در آنجا ريش داشته باشيد، کاشته می‌شوند.” ( منبع سوالات رایج کاشت ریش و سبیل – http://hairtransplantation.ir/ )

اخیرا عمل جراحی کاشت مو در صورت محبوبیت زیادی یافته و به صدها نفر از آقایان کمک کرده تا دوباره از زیبایی ریش خود لذت ببرند. به کمک عمل جراحی کاشت ریش و سبیل و کاشت خط ریش با استفاده از صنایع مربوط به روش‌های جراحی بازیابی موی ریش و سبیل، پوشش موی خوبی در صورت خود خواهید داشت. این موهای کاشته شده موی طبیعی هستند و هرگز دچار ریزش نمی‌شوند و نیاز به اصلاح و مرتب کردن دارند. این موها، موهای خودتان است که در جایی که دوست دارید دوباره برگشته‌اند.

برای دریافت اطلاعات بیشتر یا رزرو نوبت می توانید با شماره‌های ما تماس حاصل نمایید.

کاشت ریش و سبیل چیست؟


کاشت ریش و سبیل روشی است که مو را به مناطقی از صورت که دچار ریزش یا کم پشتی شده بازمیگرداند. از آنجا که این روش بیشتر در ناحیه ریش روی چانه و سبیل انجام می گیرد بنابراین می توان از آن  در قسمت هایی از صورت از جمله خط ریش و گونه نیز استفاده شود. همچنین جهت پنهان کردن جای زخم ناشی از التهاب و هر گونه جای زخم دیگر می توان از روش کاشت ریش و سبیل استفاده کرد. ریزش مو ممکن است به دلایل مختلفی رخ دهد و می تواند در نتیجه ویژگی های وراثتی، رفع موهای زائد با لیزر، الکترولیز، عمل جراحی، سوختگی ها و جراحات باشد. افراد می توانند در حد پر کردن جزئی یا منطقه کوچکی از ناحیه ی تحت تاثیر و یا در حدی که ریش و سبیل پر و ضخیمی داشته باشند این فرایند را انجام دهند. این روش را می توان بر روی نقاطی که هیچ مویی نیست و یا محدوده هایی که موی کم پشتی دارند و موی پرپشت تری می خواهید انجام دهید. افراد با نژادهای مختلف از یک دیگر تفاوت هایی دارند.

مزایای کاشت ریش و سبیل


 • کاشت ریش و سبیل راه حلی دائمی برای رفع ریزش موی صورت است.
 • ناحیه پیوند زده شده را بدون هیچ مشکلی به راحتی می توان تراشید و اصلاح کرد.
 • پیوند ریش و سبیل نتایج عالی و طبیعی را به فرد عرضه می کند.
 • به وسیله این روش ریش و سبیل پرتر و ضخیم تری خواهید داشت.
 • در بسیاری از فرهنگ ها، داشتن ریش پرپشت برای مردان نشانه مردانگی و جذابیت به حساب می آید. خانم ها معمولا چهره مردان دارای ریش بلند و پرپشت را جذاب تر می بینند.

چرا افراد نیاز به انجام جراحی کاشت سبیل و ریش پیدا می کنند؟


 • جهت پنهان کردن جای زخم ایجاد شده بر اثر تروما، جراحی یا جای سوختگی
 • افرادی که از آلوپسی کششی و ریزش مو رنج می برند
 • به علت دلایل پزشکی از جمله سرطان و عفونت
 • ابتلا به عارضه های طولانی مدت مانند آلوپسی آره تا یا ریزش موی سکه ای
 • ضایعات ناشی از عوارضی مانند فولیکولیت
 • بروز ریزش مو در اثر ناموفق بودن عمل جراحی کاشت مو

برنامه ریزی قبل از عمل


اهداف درمانی کاشت ریش و سبیل غالبا توسط بیمار تعیین می شود. معمولا بیماران درک معینی از ظاهر خود پس از کاشت ریش و سبیل خواهند داشت. اهداف بیماران ممکن است از افزایش حجم و تراکم ریش و سبیل در عین حفظ ظاهر و کاشت ریش و سبیل کامل در قسمت هایی که موی اندکی وجود دارد متفاوت باشد. ممکن است طرح و تراکم سبیل با توجه به کمیت و کیفیت موی ناحیه اهداکننده محدود شود. کاشت سبیل به طور کامل به تعداد گرافت های زیادی نیاز دارد و چنانچه فرد تمایل به تراکم موی بیشتری داشته باشد بیماران همیشه از روش های ثانویه احتمالی نیز مطلع می شوند.لازم به ذکر است در صورت بروز ریزش مو با الگوی مردانه، این گرافت ها پس از کاشته شدن دیگر برای استفاده در پوست سر در دسترس نخواهند بود. صرف نظر از تکنیکی که برای اهدای مو به کار برده می شود، بیماران از وجود محدودیت های احتمالی در مورد تعداد موی مورد استفاده و در نتیجه حجم  و تراکم ریش در پایان انجام یک روش درمان، مطلع می شوند. تجربه ما نشان می دهد که درصد موفقیت رشد مو در هنگام برداشتن موی سر و کاشتن آن در صورت بسیار بالاست و اگر درست انجام شود نتایج آن بسیار طبیعی به نظر می رسد. به طور کلی بیمارانی که مایل به ترمیم و بازسازی ریش و سبیل خود هستند علاقه خاصی دارند که مدل ریش و سبیل خود را تعیین کنند.

تکنیک‌های کاشت ریش و سبیل


تکنیک های کاشت ریش و سبیل

دو روش رایج کاشت ریش و سبیل عبارت‌اند از:

در عمل جراحی کاشت ریش و سبیل جهت استخراج با دقت مو از پشت و کناره‌های سر و کاشت آن در صورت از آخرین تکنولوژی استخراج واحد فولیکولی نئوگرافت استفاده می‌شود. این روش تحت بیهوشی قرار می‌گیرد و فرایند سرپایی و بدون بستری است.

در جراحی کاشت واحد فولیکولی به روش نواری، جراح قبل از جدا کردن فولیکول‌ها با استفاده از میکروسکوپ‌های قوی نوار نازکی از پوست سر را که دارای مو است را از ناحیه اهداکننده -معمولاً پشت سر بیمار- برداشته و مجدداً آنها را در محل گیرنده می‌کارد.

برخلاف تکنیک کاشت واحد فولیکولی ناراحتی اندکی احساس می‌شود و دوره نقاهت کوتاهی دارد و این یعنی اینکه خیلی سریع می‌توانید به زندگی عادی خود بازگردید.

اتفاقات طبیعی همراه با فرایند درمان


تکنیک های کاشت ریش و سبیل2

دلمه‌ها

در روز اول پس از انجام فرایند درمان، احتمالاً دلمه‌های کوچکی به اندازه نوک سوزن ته گرد در اطراف محل فولیکول‌های موی کاشته شده دیده می‌شود و شبیه دانه‌های ریز شن به نظر می‌رسد. این دلمه‌ها از بیرون آمدن گرافت ها و انتقال عفونت به آنها جلوگیری می‌کند. بیماران از هم تفاوت دارند اما به طور کلی التهاب دلمه‌ها و ناحیه‌ای از صورت که در آن مو کاشته شده بین چند روز تا چند هفته برطرف می‌شود. با از بین رفتن دلمه‌ها، موهای ریز کاشته شده نیز دچار ریزش می‌گردند. این ریزش مو اتفاقی کاملاً منتظره است. فولیکول‌ها در زیر پوست زنده و سالم می‌مانند و موهای جدید پس از حدود ۳ تا ۴ ماه رشد می‌کنند. هر فولیکولی که هنگام ریختن دلمه‌ها دچار ریزش نشده باشند ۳ تا ۶ هفته رشد می‌کند و به طور پوست‌ریزی می‌کند. چنانچه دلمه‌ها تا روز ۷ تا ۱۰ از بین نرفت قبل از دوش گرفتن به مدت ۱۰ دقیقه بر روی ناحیه‌ای که در آن کاشت مو صورت گرفته کمپرس گرم و مرطوب قرار دهید. این کار را تا زمانی که دلمه‌ها بریزند ادامه دهید. ممکن است متوجه شوید که دلمه‌ها سفیدرنگ و یا متورم شده‌اند. علت آن این است که دلمه‌ها بیش‌ازحد مرطوب نگه داشته شده‌اند؛ اما جای نگرانی نیست. دلمه‌ها را نکَنید و آنها را نخراشید؛ چون این کار موجب عفونی شدن و به خطر افتادن گرافت ها شود. اگر دلمه‌ها بیش از ۱۴ روز همچنان باقی ماندند احتمالاً به اندازه لازم محل کاشت مو را محکم نَشُسته اید. مهم است بدانید که موی کاشته شده پس از ۷ تا ۱۰ روز کاملاً جای می‌گیرند.

صورتی یا قرمز شدن پوست

در بیشتر بیماران قرمزی یا التهاب خفیفی به رنگ صورتی بر روی اسکار ایجادشده در ناحیه اهدا کننده و ناحیه‌ای از صورت که تحت کاشت قرارگرفته به وجود می‌آید که ظرف چند روز تا چند هفته برطرف می‌گردد. بااین‌حال در برخی موارد نادر مخصوصاً اگر پوست بیمار نرم و لطیف باشد این التهاب تا بیش از ۸ هفته در ناحیه گیرنده برجای می‌ماند.

درد خفیف

در صورتی که تحت عمل کاشت واحد فولیکولی (روش نواری) قرارگرفته‌اید به طور کلی بیشتر احساس ناراحتی شما از کشیدگی و تنگ شدن پوست سر ناشی می‌شود. احساس کشیدگی و حساس شدن به لمس در منطقه‌ای که مو کاشته می‌شود و منطقه‌ای که گرافت های اهدا کننده از آنجا برداشته می‌شوند وجود خواهد داشت. علائم به‌تدریج ظرف چند روز تا چند هفته برطرف می‌شوند. بیمارانی که تحت عمل استخراج واحد فولیکولی قرار می‌گیرند تا چند روز در ناحیه اهداکننده احساس درد و ناراحتی می‌کنند. داروهای مسکن برای رفع درد برایتان تجویز می‌شود. لطفاً داروها را طبق دستورالعمل مصرف کنید.

خونریزی

طبیعی است که در ۲۴ ساعت اول در ناحیه گیرنده و دهنده گرافت لخته‌های خونی کمی دیده شود. اگر در ناحیه اهداءکننده خونریزی اندکی روی داد با کف دست خود و با استفاده از نوار پانسمان و مرطوب شده با آب شیر به مدت ۱۵ تا ۲۰ دقیقه بر روی آن فشار محکمی بیاورید. چنانچه خونریزی با وارد کردن این مقدار فشار متوقف نشد لطفاً با پزشک خود صحبت کنید.

دوره بهبودی و مراقبت‌های پس از کاشت ریش و سبیل


دوره بهبودی کاشت ریش و سبیل بسیار مهم است چراکه طی این دوره تا زمان بهبودی کامل و تثبیت شرایط باید به‌شدت از موی کاشته شده خود مراقبت کنید.

پس از انجام فرایند درمان، فعالیت‌هایی وجود دارد که تا مدتی بایستی از آنها پرهیز شود از جمله:

 • مالیدن و خاراندن ریش (یا هر نوع موی کاشته شده در صورت)
 • قرار گرفتن پوست در معرض نور مستقیم آفتاب
 • فعالیت‌های جسمی شدید
 • سیگار کشیدن و مصرف الکل
 • استفاده از داروهای رقیق‌کننده خون و دیگر داروهای مشابه.
 • شنا کردن و استفاده از سونا و وان آب داغ
 • شستن محل تحت کاشت قرار گرفته به مدت ۵ روز

کارهایی که بایستی انجام دهید:

 • دقیقاً به دستورالعمل‌های پزشک عمل کنید
 • برای اینکه دوره بهبودی بهتری داشته باشید چند روز به سر کار نروید تا زمان بیشتری را به خود اختصاص دهید.
 • جهت جلوگیری از بروز عفونت و سایر عوارض جانبی محل جراحی (محل اهدا کننده و دریافت‌کننده) را تمیز نگه دارید. ممکن است پزشک یک پماد آنتی‌بیوتیک برایتان تجویز کند تا آن را بر روی سطح ناحیه تحت جراحی بمالید.
 • تا چند روز پس از جراحی بیشتر بر روی پشت بخوابید تا بر روی شکم و پهلو. به‌وسیله چند بالش سر را بالا نگه داشته تا این‌گونه به فرایند التیام و بهبودی کمک کنید.

به یاد داشته باشید که پس از دو تا سه هفته پس از کاشت مو، موی کاشته دچار ریزش می‌شود. این ریزش مو در کاشت ریش و سبیل مثل ریزش مو در هنگام کاشت مو یک فرایند طبیعی است. در نهایت، موهای جدید در حدود چهار ماه پس از آن در همان مناطق رشد می‌کنند و نقاط دچار ریزش شده در ریش و سبیل دوباره پر می‌شود. شما می‌توانید پس از ۱۰ روز بعد از کاشت مو و همچنین پس از رشد موی کاشته شده، ریش و سبیل خود را اصلاح کنید.

سؤالات متداول


 آیا کاشت ریش و سبیل موی موضعی را تحت تأثیر قرار می‌دهد؟

همیشه ممکن است موی موجود در ناحیه‌ی پیوند زده شده تحت تأثیر منفی قرار گیرد اما من شک دارم که این اتفاق در فرایندهای معمول کاشت ریش و سبیل به وجود آید.

 آیا فرایند کاشت ریش و سبیل می‌تواند به فردی که هیچ مویی در این نواحی صورت خود ندارد ظاهری طبیعی و پرپشت دهد؟

بله. کاشت ریش و سبیل می‌تواند مؤثر باشد اما مطمئناً شما باید از جراح کاشت مو تصاویر قبل و بعد از جراحی را درخواست کنید.

 آیا برنامه کاشت ریش و سبیل با برنامه کاشت مو متفاوت است؟

اصول اساسی کاشت مو در هر دو یکسان می‌باشد اما لازم است که این روش‌ها به شیوه‌های متفاوتی برنامه‌ریزی شوند. جراح هنگام بررسی تعداد گرافت موردنیاز برای بازسازی ریش و سبیل باید تمام صورت را معاینه کند. پزشک جهت انجام بازسازی ریش و سبیل یا استخراج واحد فولیکولی با استفاده از روش برداشت نواری (کاشت واحد فولیکولی) می‌تواند فولیکول‌های اهدایی برداشته شده را پیوند زند. اگر برای کاشت مو در جای زخم کوچک یا سبیل به کمتر از ۱۰۰ گرافت نیاز باشد و بیمار مایل به برداشتن گرافت از ناحیه زیر چانه باشد فرایند برداشت مو از ریش و کاشت آن در ریش انجام می‌گیرد. در بقیه موارد برداشت مو از پوست سر و کاشت آن در ریش ترجیح داده می‌شود

هزینه کاشت ریش و سبیل چقدر است؟

هزینه کاشت به تراکم و تعداد گرافت های مورد نیاز فرد بستگی دارد. اگر مایلید برآورد دقیقی از هزینه کاشت ریش و سبیل داشته باشید بهتر است که با یک جراح مشاوره کنید تا وی نیازهایتان را ارزیابی نماید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *