لیزر موهای زائد صورت آقایان و خانمها (فواید و عوارض): ۷ سؤال مهم

لیزر موهای زائد صورت آقایان و خانمها

لیزر موهای زائد یک روش زیبایی است که از لیزر قدرتمند یا “نور متمرکز پالسی” (IPL) برای از بین بردن موهای ناخواسته استفاده می‌کند. این منبع نور فولیکول‌های مو را در پوست گرم می‌کند و می‌شکند و رشد مو را مختل می‌کند. مناطق رایج برای درمان عبارتند از: صورت، پاها، بازوها، زیر بازوها و خط بیکینی. لیزر موهای زائد می‌تواند برای زنان مبتلا به هیرسوتیسم یا رشد بیش از حد مو مفید باشد.

اصل لیزر بر اساس جذب نور است. همانطور که یک ماشین سیاه داغتر از یک ماشین سفید می‌شود، چون مقدار بیشتری از اشعه‌های خورشید را جذب می‌کند، موهای تیره نیز طول موج‌های خاصی را بیشتر از موهای روشن‌تر مانند سفید، بلوند، خاکستری جذب می‌کنند. این فرایند فوتوترمولیز نامیده می‌شود. در لیزر موهای زائد مؤثر، انرژی لیزر توسط رنگدانه (ملانین) جذب می‌شود و از طریق بدنه منتقل می‌شود، هنگامی که به ریشه برسد، مکانیزم رشد را مختل می‌کند. انرژی نور به انرژی گرما تبدیل می‌شود و فولیکول تا دمای بحرانی گرم می‌شود، دمایی که در آن سوزانده می‌شود. لیزر موهایی را قطع می‌کند که عمدتاً در مرحله رشد فعال (آناژن) خود در زمان درمان هستند. لیزر برای کسری از یک ثانیه پالس شده یا روشن می‌شود. طول هر پالس به اندازه کافی بلند است تا اختلال در فولیکول را ایجاد کند. هر لیزر دارای یک سیستم خنک کننده مخصوص طراحی شده برای محافظت از پوست و تسهیل راحتی روش در زمان انجام است.

انتخاب بیمار یک جنبه کلیدی درمان است. رنگ مو و نوع پوست دو عامل مهم هستند. از دست دادن موقتی تقریباً همیشه اتفاق می افتد، اما برای از بین بردن موهای زائد به صورت ماندگار، رنگ یک عامل مهم است. سیاه و یا قهوه‌ای نشان دهنده غلظت بالای ملانین در فولیکول و فاکتوری ایده آل برای درمان است. رنگ‌های بلوند و قرمز کمتر با موفقیت درمان می‌شوند، در حالی که موهای سفید و خاکستری باقی می‌مانند. پس” چنانچه قصد انجام درمان ليزر را دارید، باید در پي يافتن یک متخصص برخوردار از دانش و تجربه تخصصي در اين زمينه باشيد. همچنین مراجعه به يك متخصص وابسته به يك مركز پزشكي بزرگ نيز از اهميت بسیاری برخوردار است.” (مقاله لیزر موهای زائد بدن و صورت – خانه پوست)

نتایج قابل انتظار 


بسته به اندازه منطقه تحت درمان طول جلسه ممکن است چند دقیقه تا یک ساعت یا بیشتر باشد. انجام یک دوره درمان برای اخذ نتایج مطلوب توصیه می‌شود. متوسط دوره درمان معمولاً ۶ تا ۸ جلسه است، اما این جلسات نیز بستگی به تعدادی از عوامل، از جمله توانایی مو برای جذب نور دارند. مو در سه مرحله مختلف رشد می‌کند و درمان در روند فاز آناژن بسیار موفقیت آمیز است.

این مرحله رشد فعال است. خود درمان لیزر می‌تواند باعث بروز ناراحتی جزئی شود. اکثر متقاضیان این روش را با حداقل ناراحتی تحمل می‌کنند، اما برای کسانی که دارای آستانه درد کم هستند، بی حس کننده موضعی همیشه در دسترس است و می‌تواند مورد استفاده قرار بگیرد. ظاهر منطقه تحت درمان بلافاصله پس از یک جلسه از فردی به فرد دیگر متفاوت است. اثرات جانبی معمولاً جزئی هستند و ممکن است شامل قرمزی باشد. اکثر مردم می‌توانند بلافاصله پس از انجام لیزر موهای زائد به فعالیت‌های طبیعی بازگردند. توصیه‌های کلینیک سیب سرخ بعد از لیزر موهای زائد، برای رسیدن به نتایج مطلوب به صورت زیر است:

 • تا ۲۴ ساعت بعد از درمان از هر نوع ورزشی باید اجتناب کرد.
 • بعد از درمان فقط از مواد آرایشی محتوی مواد معدنی می‌توان روی صورت استفاده کرد.
 • تا ۲۴ ساعت از هر نوع آرایش دیگری باید اجتناب کرد.
 • تا ۲۴ ساعت از تراشیدن پوست خودداری کنید.
 • از تابش نور آفتاب دوری کنید تا احتمال روشن شدن رنگدانه‌ها یا اختلال در افزایش رنگدانه‌های پوست را کمتر کنید.
 • توصیه می‌شود از ضدآفتاب با درجه‌ی SPF 30 در مناطق درمان شده استفاده کنید.
 • تا ۲۴ ساعت از هرگونه دوش یا حمام داغ، بخار و سونا باید اجتناب کرد،، همچنین از صابون‌ها ، کرم‌ها و محلول‌های شستشوی معطر
 • بعد از هر درمان تا ۲۴ ساعت از شنا کردن پرهیز کنید.
 • اگر زیربغل را لیزر کرده‌اید تا ۲۴ ساعت از دئودورانت استفاده نکنید.

 

 

سؤالات رایج


سؤالات رایج

بسیاری از ما با رشد ناخواستهٔ موهای زائد خود مواجه هستیم. در حالی که راه حل‌هایی مانند اپیلاسیون، با موچین بیرون کشیدن و تراشیدن وجود دارند، همه آنها یک مورد مشترک دارند: این روش‌ها کثیف، وقت گیر و پر زحمت هستند. از همه مهم‌تر این که بیشتر این روش‌ها صرفاً موقت هستند. خوشبختانه لیزر موهای زائد راه حل دائمی برای طیف وسیعی از مناطق را فراهم می‌کند. با استفاده از لیزر موهای زائد نتایج فوق العاده ای را می‌توان در صورت، کل بدن کامل و آپشن های برزیلی فراهم آورد، که باعث کاهش دائمی در رشد مو می‌شوند. این امر از طریق یک سری از جلسات که مناطق خاصی از رشد و حذف فولیکول‌ها را هدف قرار می‌دهند، به دست می‌آید. اصل کلی این است که بین چهار تا هشت جلسه درمان می‌تواند ۹۰ درصد رشد موهای زائد را به طور دائم از بین ببرد.

مو در چرخه رشد می‌کند، بنابراین هیچ لیزری نمی‌تواند موهای را فقط در یک جلسه به طور دائم از بین ببرد. درمان‌های با درجه بندی پزشکی هر ۶ تا ۸ هفته برای بدن و هر ۴ تا ۶ هفته برای صورت انجام می‌شوند و این روند می‌تواند باعث حذف ۹۰ درصد از موها به طور دائمی در طی ۶ تا ۸ جلسهٔ درمان شود. لطفاً توجه داشته باشید که عواملی مانند هورمون‌ها، داروهای خاص و ژنتیک می‌توانند باعث رشد طولانی مدت شوند، بنابراین، در حالی که موها ممکن است به طور دائم برداشته نشوند، رشد بسیار کاهش می‌یابد و ممکن است نیاز به درمان‌های بعدی باشد.

کلینیسین های متخصص درمانگران آموزش دیده در زمینه پوست و پرستارانی مجرب هستند که دارای یک گواهینامه تخصصی در زمینهٔ ایمنی می‌باشند. این تخصص تضمین می‌کند که این افراد همیشه یک تجربه ایمن و سفارشی بر اساس الزامات درمانی ارائه می‌دهند. این افراد همچنین یک فرآیند مشاوره‌ای گسترده برای ارزیابی شایستگی، کاهش هر گونه خطر و فراهم آوردن بهترین شرایط در قبل، طی و پس از عمل ارائه می‌دهند. دستگاه‌های پزشکی درجه یک برای این فرآیند توسط FDA و TGA تأیید شده‌اند و درمان دارای یک دستگاه خنک کنندهٔ دارای پتنت است که باعث افزایش راحتی در حین درمان حتی در مناطق حساس مانند برزیلی می‌شود.

مهم است قبل از درمان قبل یک جلسهٔ مشاوره برای تعیین اینکه آیا متقاضی مناسبی برای درمان هستید یا خیر انجام دهید. کارشناسان درمان را برای مردان و زنان انجام می‌دهند اما رنگ‌های مختلف پوست و رنگ‌های مختلف مو بر نحوه عملکرد این روش تأثیر می‌گذارد. موهای تیره‌تر به دلیل دارا بودن غلظت بیشتر رنگدانه ملانین در فولیکول، بهتربه درمان پاسخ می‌دهند. موهای قرمز، سفید و خاکستری با لیزر قابل درمان نیستند زیرا به اندازهٔ کافی رنگدانه ندارند که لیزر را جذب کنند. برای مؤثر بودن لیزر، رنگدانهٔ ملانین باید به میزان کافی در مو وجود داشته باشد. گر پوست تیره‌ای داشته باشید، هنوز ممکن است بتوانید از مزایای درمان بهره مند شوید، گرچه معمولاً درمان‌های اضافی برای دستیابی به نتایج مطلوب لازم خواهند بود و درباره سن مناسب برای لیزر موهای زائد متخصصین زیبایی معتقدند که “هیچ محدودیت سنی وجود ندارد، ولی ما هیچگاه کودکان را درمان نمی‌کنیم. نوجوانانی که رشدشان کامل نشده، در طی رشد موی جدید در می‌آورند و نیاز به تکرار دارند تا به نتیجه برسند. ما معمولا بچه‌های زیر ۱۳ سال را درمان نمی‌کنیم. افراد پیر معمولا موی خاکستری دارند که به  لیزر واکنش نشان نمی‌دهد.”(مقاله لیزر موهای زائد – کلینیک زیبایی رازی )

بله درمان لیزر صورت یک درمان محبوب است که می‌تواند به طور ایمن و مؤثر برای رشد ناخواسته موی صورت به عنوان یک راه حل دائمی مورد استفاده قرار گیرد. مناطق رایج جهت لیزر شامل لب بالا، چانه، گونه‌ها، خط مو و بین ابرو هستند. درمان همچنین می‌تواند برای موهای صورت مردان، و همچنین رشد ناخواسته مو در گوش و موهای زیاد بینی فراهم شود.

موهای در حال رشد با اصلاح، کرم‌های رفع موهای زائد و اپیلاسیون ایجاد می‌گردند. هنگامی که رشد جدید شروع می‌شود، مو اغلب می‌تواند گیر بیافتد و موجب التهاب و برآمدگی پوست گردد. همانطور که لیزر فولیکول را از بین می‌برد، نه تنها موهای موجود در حال رشد از بین می‌روند بلکه از رشد آن‌ها در آینده نیز کاملاً جلوگیری می‌شود. این روش می‌تواند کمک‌های هدفمند و درمان را در موهای در حال رشد حتی برای برزیلی‌ها و موهای صورت مردان ارائه دهد.

همانطور که درمان به طور دائمی از رشد موی موجود جلوگیری می‌کند، هیچ لیزری نمی‌تواند از رشد در آینده ناشی از ژنتیک، سن، دارو یا عدم تعادل هورمون‌ها جلوگیری کند. یک شکل معمول عدم تعادل، سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS) است که می‌تواند تا ۷ درصد زنان را تحت تأثیر قرار دهد. برای درمان چنین شرایطی ممکن است نیاز به مراقبت‌های درمانی مناسب باشد.

معاینه قبل از درمان


معاینه قبل از درمان

برای به دست آوردن بهترین نتایج از درمان خود، دستورالعمل‌های زیر را دنبال کنید:

 • مهم‌ترین قانون در هنگام انجام یک دوره جلسات لیزر موهای زائد جلوگیری از هر نوع قرار گرفتن در معرض نور خورشید، استفاده از برنزه کننده‌ها (از جمله اسپری برنزه کننده)، و سولاریوم است. این‌ها همه تا حد زیادی می‌توانند روی درمان با لیزر تأثیر بگذارند، زیرا لیزر به رنگدانه های تیره جذب می‌شود و قادر به تشخیص بین رنگدانه در موهای تیره پوست برنزه شده و تیره نیست. برای کاهش هر گونه خطر سوزش پوست و یا پیگمانتاسیون به دلیل آماده سازی نادرست، پزشک شما باید در خصوص برنزه کردن پوست شما یا در معرض قرار گرفتن اشعه UV آگاه باشد. کرم ضد آفتاب با SPF30 یا بالاتر باید روزانه و غالباً برای محافظت از منطقه تحت درمان در طول دوره درمان استفاده شود.
 • از آن جا که اپیلاسیون، بند انداختن و با موچین برداشتن مو جهت از بین بردن آن به طور موقت از فولیکول قبل از رشد انجام می‌شوند، توصیه می‌شود برای حداقل ۴ هفته قبل از لیزر مو در منطقه درمان این روشها را اعمال نکنید. اگر در زمان درمان هیچ مویی در فولیکول وجود نداشته باشد، لیزر نمی‌تواند با موفقیت رشد مو را از بین ببرد. تراشیدن یا کرم‌های از بین برنده مو در منطقه درمان مشکل ندارد زیرا مو را از فولیکول بر نخواهند داشت.
 • در طول درمان، توصیه می‌شود موها را با اصلاح، کرم‌های از بین برندهٔ مو یا کلیپرینگ از کلیه مناطق تحت درمان بردارید.
 • منطقه را بلافاصله ۲۴ ساعت قبل از درمان خود اصلاح نمایید. این کار باعث می‌شود جریان قویتری از لیزر ایجاد گردد که به معنای اخذ نتایج بهتر است.
 • اجتناب از شرکت در هر نوع فعالیت قبل از درمان که موجب گرم شدن و تعریق می‌شود مانند ورزش و یا رفتن به اسپا و سونا.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *