لیزر مونالیزا راه درمان مشکلات واژن ناشی از افزایش سن وزایمان

لیزر مونالیزا راه درمان مشکلات واژن ناشی از افزایش سن وزایمان

مونالیزا تاچ درمان لیزری است که با ارسال انرژی کنترل شده به بافت آسیب دیده در و یا خارج از واژن مورد هدف قرار می‌گیرد. انرژی لیزر باعث تحریک کلاژن، یک بلوک ساختمانی مهم برای بافت سالم و عملکردی واژن، می‌شود. این درمان معمولا بدون درد است و تقریبا ۵ دقیقه در مطب طول می‌کشد. پروتکل درماني توصیه شده ۳ درمان با فاصله زمانی ۶ هفته است. در این روش هیچگونه بی‌حسی، بی‌هوشی، یا داروی مسکن ضد درد مورد نیاز نیست، و هیچگونه عوارض جانبی مستندی وجود ندارد. بعضی از زنان پس از تنها یک دوره درمان بهبودی را گزارش می‌دهند. از آنجا که هیچگونه از کار افتادگی در این روش وجود ندارد، زنان باید بتوانند بلافاصله به فعالیت‌های طبیعی خود بازگردند، اما باید از داشتن رابطه جنسی تا ۷ روز پس از درمان خودداری کنند. پس از اتمام درمان، زنان باید هر ساله برای درمان نگهداری به پزشک خود مراجعه کنند.

مونالیزا تاچ چیست؟

مونالیزا تاچ یک درمان لیزر نوآورانه برای اصلاح عملکرد کاهش یافته واژن و ناراحتی مرتبط با تغییرات هورمونیطراحی شده است. این سیستم می‌تواند علائم آتروفی واژن مانند سوزش، خشکی، و خارش را از طریق لیزر درمانی حداقل تهاجمی درمان کند. لیزر مونالیزا تاچ برای بیماران به منظور احیا مجدد دیواره‌های واژن و تحریک تولید کلاژن، که می‌تواند به درمان ناراحتی و نقض کردن آتروفی واژن کمک کند، انجام می‌شود.

زایمان، همانطور که کسی که تجربه کرده است می‌داند، می‌تواند بسیار شبیه یک ورزش شدید باشد. و برخی از آسیب‌های مرتبط با زایمان شگفت‌آور هستند، مانند آسیب‌های ورزشی، از جمله زمان بسیار طولانی که آنها برای بهبودی نیاز دارند. بسیاری از زنان در سکوت رنج می‌برند و کسانی که به دنبال درمان هستند گزینه‌های خود را محدود به استروژن درمانی، تمرینات خاص و یا داروهای اضافی می‌کنند که برای همه نیستند.

لیزر مونالیزا تاچ چه عارضه‌هایی را می‌تواند درمان کند؟

بخشی از زندگی و روند پیری برای زنان تغییرات هورمونی است. متأسفانه، این تغییرات می‌توانند علائم ناخواسته ایجاد کنند. هنگامی که سطوح استروژن به علت یائسگی، درمان‌های سرطان، هیسترکتومی و یا شیردهی افت می‌کنند، عوارض حانبی می‌توانند رخ دهند. این روش می‌تواند عارضه‌های زیر را درمان کند:

علائم قابل درمان:

 • بی‌اختیاری ادرار
 • بی‌‌اختیاری فوریتی یا استرسی
 • مقاربت دردناك
 • سوزش یا خارش واژن
 • عفونت‌های مزمن واژن
 • مشکلات سستی واژن

در طول فرآیند عمل چه اتفاقی رخ می‌دهد؟ آیا فرآیند ایمن و بی‌خطر است؟

در طول فرآیند درمان‌های واژن با لیزر باید چه انتظاری داشت؟

در طول درمان یک لیزر CO2 فرکشنال خاص مورد استفاده قرار می‌گیرد. این لیزر به طور خاص برای کاربردهایی در مبحث بیماری‌های زنان طراحی شده است. پزشکی که فرآیند عمل را انجام می‌دهد به طور گسترده آموزش دیده است و نیازی به بیهوشی نیست. این عوامل همه روش را بسیار ایمن و بی‌خطر می‌کنند. درمان معمولا حدود پنج دقیقه طول می‎کشد. برای بدست آوردن بهترین نتایج، سه دوره درمان در طی ۱۲ هفته اعمال خواهد شد. این روش نباید باعث ناراحتی شود. اگر بیمار حساس باشد، بیهوشی می‌تواند برای کاهش هرگونه ناراحتی که ممکن است احساس شود، اعمال شود.

بهبودی شبیه به چیست؟

بیمار قادر خواهد بود که به محض پایان روند درمان، به خانه بازگردد. به مدت دو تا سه روز بعد، بیماران باید از فعالیت جنسی اجتناب کنند. پس از این مدت، بیماران می‌توانند به حالت عادی خود بازگردند. معمولا بیماران بعد از اولین درمان متوجه تغییر می‌شوند. پزشک به بیمارانی که از این روش استفاده می‌کنند، دستورالعمل خاصی را ارائه می‌دهد و مهم است که به آن توصیه‌ها پایبند باشند. در صورتی که با این علائم دست و پنجه نرم می‌کنید، به منظور رزرو نوبت برای مشاوره با مطب تماس بگیرید.

مزایای مونالیزا

زنانی که با آتروفی واژن ناشی از تغییرات هورمونی دست و پنجه نرم می‌کنند و از علائمی که ایجاد می‌کند ناامید هستند، به ویژه درد در هنگام مقاربت، متقاضیان خیلی خوبی برای این فرآیند عمل هستند و می‌توانند منافع متعددي را تجربه کنند. این درمان برای کسانی ایده آل است که نمی‌خواهند از درمان‌های جایگزین هورمون استفاده کنند یا تحت عمل جراحی قرار گیرند. درمان مونالیزا تاچ می‌تواند سلامت جنسی زن و کیفیت زندگی او را بدون حتی رخ دادن عوارض جانبی بیشتر بهبود بخشد. مزایای لیزر مونالیزا تاچ عبارتند از:

 • فرآیندی که در مطب انجام می‌شود.
 • نیازی به بیهوشی ندارد.
 • دارای حداقل عوارض جانبی است.
 • از کار افتادگی ندارد.
 • علائم پس از تنها یک جلسه تسکین می‌یابند.

در طول فرآیند درمان‌های واژن با لیزر باید چه انتظاری داشت؟

لیزر مونالیزا تاچ نتایج قابل توجهی را ارائه می‌دهد و بسیاری از بیماران قادر به تجربه‌ی رهایی از علائم آتروفی واژن پس از تنها یک جلسه درمان هستند. به طور معمول برای رسیدن به بهترین نتایج، یک سری از سه درمان بیش از هجده هفته توصیه می‌شود. درمان‌های مونالیزا تاچ در مطب انجام می‌شوند و استعمال لیزر کمتر از پنج دقیقه طول می‌کشد. بیهوشی لازم نیست، پس بیماران می‌توانند بلافاصله پس از درمان به خانه بازگردند و به حالت عادی خود بازگردند. درمان‌های احیا کننده لیزر واژینال دارای عوارض جانبی حداقل هستند و دردناک نیستند. با این حال، بی‌حسی موضعی می‌تواند برای کاهش هر ناراحتی تجربه شده در طول درمان استفاده شود. درمان‌های مونالیزا تاچ هیچگونه از کار افتادگی ندارند، اما بیماران باید چند روز صبر کنند قبل از اینکه تمرین شدید یا فعالیت جنسی را از سر بگیرند.

سوالات متداول در مورد لیزر مونالیزا

آیا درمان مونالیزا تاچ می‌تواند برای درمان شلی واژن مورد استفاده قرار گیرد؟

درمان لیزر مونالیزا تاچ ممکن است در مواردی که واژن به علت از دست دادن مخاط در پوشش واژن شل است، مناسب باشد. واژن شل اشاره به عارضه‌ای دارد که قطر واژن در طول زمان افزایش یافته است. این به علت زایمان یا سستی بافت به علت پیری رخ می‌دهد. برای پزشکان ما مهم است که علت و وضعیت واژن را به منظور حذف پرولاپس یا پایین افتادگی اندام لگن یا درگیری عضلات یا بافت‌های لگن بررسی کنند.

روش لیزر CO2 فرکشنال برای زنان مبتلا به سرطان سینه امن است؟

درمان لیزر مونالیزا تاچ به ویژه برای زنان که نمی‌توانند یا ترجیح نمی‌دهند که درمان استروژن دریافت کنند، مناسب است زیرا درمان غیر هورمونی است.

چند جلسه درمان لیزر مونالیزا تاچ مورد نیاز است؟

پروتکل‌های بالینی توصیه می‌کنند که ۳ درمان اولیه که تقریبا ۶ تا ۸ هفته فاصله دارند، به خصوص به دلیل اینکه درمان‌های بعدی قدرت لیزر و کاهش علائم را افزایش می‌دهند. درمان‌های اضافی نگهدارنده ممکن است سالانه یا هر یک سال در میان مورد نیاز باشند، بسته به پاسخ اولیه و شدت علائم. پزشکان پس از بررسی دقیق، برنامه درمان مطلوب شما را ارزیابی و توصیه می‌کنند.

آیا درمان لیزر مونالیزا تاچ صدمه می‌زند؟

این روش تقریبا بدون درد است و نیاز به هیچگونه بیهوشی ندارد. برخی از بیماران ممکن است ناراحتی جزئی را در اولین زمانی که پروب وارد می‌شود تجربه کنند، اما درمان واقعی لیزر دردناک نیست. بسیاری از افراد کاربرد داخلی را مانند لرزش ملایم توصیف می‌کنند. کرم بی‌حسی برای درمان خارجی به دلیل احساس عصب در آن ناحیه کاربرد دارد.

درمان چه مدتی طول می‌کشد؟

درمان واقعی کوتاه است، تنها ۵ دقیقه طول می‌کشد. با این حال، از آنجا که درمان بیرونی همان قدر مهم است که درمان داخلی واژن برای به حداکثر رساندن نتایج است، یک کرم بی‌حسی برای این انتهای عصب حساس‌تر اعمال می‌شود که ۲۰ دقیقه به زمان درمان اضافه می‌کند.

چه زمانی نتایج را می‌بینید و اثرات درمان لیزر مونالیزا تاچ چقدر دوام دارند؟

نتایج فوری، و معمولا در ابتدای هفته پس از اولین درمان برای اکثر بیماران آغاز می‌شوند. بهبودی پیشرونده در آزمایشات بالینی در مورد درمان‌های بعدی و ماه‌ها گزارش شد و همچنین در تجربه‌ی ما و در میان بیماران ما مشاهده شد. لیزر در جلسات بعد قدرت را افزایش می‌دهد، بنابراین برای رسیدن به نتایج مطلوب، ۳ پکیج درمانی مهم است. جلسه‌ی تکی درمان دوباره ممکن است هر ۱۲ تا ۱۸ ماه نیاز باشد.

چه مدت بعد می‌توانم دوباره فعالیت‌های جنسی را از سر بگیرم؟

به طور معمول فعالیت جنسی را می‌توان ۲ تا ۳ روز پس از درمان دوباره از سر گرفت.

آیا خطری با درمان لیزر مونالیزا تاچ وجود دارد؟

خطرات حداقل هستند. هیچ گونه عوارض قابل توجهی در بیش از ۲۰۰۰۰ زن در سراسر دنیا گزارش نشده است. اکثر زنان عوارض جانبی موقت قرمزی یا تورم اندک یا ناراحتی را گزارش می‌دهند که معمولا طی چند روز از درمان به طور کامل از بین می‌روند.

آیا بیمارانی هستند که اجازه استفاده از درمان با لیزر مونالیزا تاچ را نداشته باشند؟

هیچ معیار محرومیت مطلقی به غیر از موارد مرتبط با بیماری‌های محلی یا سیستمیک وجود ندارد. تقریبا تمام بیماران مبتلا به سندرم تناسلی- ادراری ممکن است با خیال راحت درمان شوند. درمان لیزر مونالیزا تاچ ممکن است برای شرایط عارضه‌های زیر مناسب نباشد، بنابراین در صورتی که از عارضه‌های زیر رنج می‌برید پزشک با شما مشورت می‌کند: جراحات تشخیص داده نشده واژن، گردن رحم یا دیگر ضایعات، داشتن عفونت‌های واژنی یا مهبل، داشتن پایین افتادگی پس از ازدواج، داشتن سابقه‌ی جراحی بازسازی لگنی، داشتن سابقه‌ی بهبودی خراب یا تشکیل کلوئید قابل توجه، یا داشتن پادبند شناخته شده یا عارضه ترومبوآمبولیک. درمان برای زنان باردار یا زنانی که در طول ۳ ماه پس از بارداری هستند توصیه نمی‌شود.

کپی فقط با ذکر منبع و لینک بلامانع است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *