لیزر درمانی زگیل تناسلی با از بین بردن سلول های قرمز در ناحیه زگیل

1

به نظر نمی‌رسد که شرایط اینگونه باشد، اما هست و به حالت اجتناب ناپذیری رسیده است: در قرن ۲۱ ام ،زگیل تناسلی به یک بیماری همه‌گیر تبدیل شده است. زگیل تناسلی، بعد از بیماری کلامیدیا، دومین بیماری شایع مقاربتی است که هر ساله ۳۰ درصد به تعداد مبتلایان به آن افزوده می‌شود. از طرفی دیگر، بر اساس تخمین‌ها ، ۸۰ درصد از افراد در سرتاسر دنیا، با یکی از بیش از صد نوع ویروس اچ‌پی‌وی، مواجه خواهند شد، که بسیاری از آنها باعث ایجاد زگیل تناسلی خواهند شد.
به غیر از پیامد‌های اقتصادی-اجتماعی چنین بیماری‌هایی‌ (وقتی تعداد مبتلایان به زگیل تناسلی افزایش یابد، هزینه های صرف شده برای بالابردن سطح سلامت نیز افزایش خواهد یافت) این بیماری، بر زندگی شخصی افراد مبتلا نیز تاثیر خواهد گذاشت. با اینکه زگیل تناسلی به عنوان یک بیماری عفونی غیر جدی شناخته می‌شود، اما افراد معمولا از زگیل تناسلی به عنوان یک بیماری شرم‌آور مقاربتی یاد می‌کنند. آسیب های روانی این بیماری می‌تواند بسیار زیاد و در بعضی موارد، نابودکننده باشد. خوشبختانه در حال حاضر روش‌های درمانی مفیدی هم برای درمان و هم برای جلوگیری از شیوع آن وجود دارد. درمان زگیل تناسلی پروسه‌ای آهسته بوده و می‌تواند برای فرد اذیت کننده باشد. اما با استفاده از آخرین تکنولوژی‌ها و با همراهی و کمک بیمار، روش‌های درمانی آن می‌تواند نتایج چشمگیری داشته باشد. برای  دریافت پاسخ سوالات خود درباره زگیل تناسلی می‌توانید مقاله ۳۵ پرسش و پاسخ زگیل تناسلی از دکتر محرابیان یکی از متخصصین پوست و مو را مطالعه کنید.

زگیل تناسلی چیست؟


2

زگیل تناسلی، پیدایش نوعی ضایعه و غشای مخاطی در پوست ناحیه تناسلی است که هم می‌تواند در خارج از ناحیه تناسلی ( آلت تناسلی هم در زنان و هم در مردان) و یا در داخل دستگاه تناسلی ( در واژن یا دهانه‌ی رحم) به وجود آید. این بیماری پوستی ظاهری مرطوب و به رنگ پوست دارد. یا به صورت تکی بروز می‌کند یا دسته‌های چندتایی ( معمولا به شکل گل کلم). زگیل‌های تناسلی ممکن است صاف و یا برآمده باشند و در موارد معدودی رنگ آن‌ها قرمز یا قهوه‌ای بوده است. بعضی از زگیل‌های تناسلی به قدری کوچک هستند که حتی اگر در خارج از دستگاه تناسلی باشند، دیده نمی‌شوند. در اکثر موارد زگیل‌های تناسلی دردناک نیستند و معمولا خطرات جدی‌ای را برای سلامتی فرد ایجاد نمی‌کنند : زگیل تناسلی باعث نازایی نخواهد شد. اما بعضی از انواع ویروس اچ‌پی‌وی باعث سرطان دستگاه تناسلی و سرطان دهانه‌ی رحم می‌شوند. هر قسمتی از بدن محل رشد نوع خاصی از زگیل‌ها است. این به این معنی است که زگیل‌های تناسلی به قسمت‌های دیگر بدن مانند دست‌ها سرایت نخواهند کرد و زگیل‌هایی که روی دست ایجاد می‌شوند در دستگاه‌ تناسلی رشد نخواهند کرد. با این حال، دست‌ها می‌توانند وسیله‌ انتقال زگیل تناسلی از یک فرد به فرد دیگر باشند.

علت به وجود آمدن زگیل تناسلی:


زگیل تناسلی ناشی از نوعی عفونت ویروسی در پوست است که علت وقوع آن ویروس اچ‌پی‌وی است که بیش از ۱۰۰ گونه از این ویروس وجود دارد. این عفونت از طریق آمیزش جنسی و مقاربت می‌تواند از فردی به فرد دیگر منتقل شود. اما باید به این نکته اشاره کرد که مقاربت جنسی یعنی دخول، تنها عامل انتقال این ویروس نیست. چون ویروس اچ‌پی‌وی از طریق تماس پوستی هم می‌تواند منتقل شود. حتی در زمانی که زگیل‌های تناسلی قابل مشاهده نباشند هم این ویروس قابلیت انتقال به فرد دیگر را دارد. استفاده از کاندوم می‌تواند در جلوگیری از انتقال این ویروس به فرد دیگر موثر باشد اما نمی‌تواند به طور کامل از آن جلوگیری کند چون این ویروس از طریق تماس پوستی نواحی اطراف اندام تناسلی هم قابلیت انتقال دارد.

درمان زگیل تناسلی


روش مناسب یرای درمان زگیل تناسلی به چند عامل بستگی دارد که شامل: شدت پیشرفت بیماری، شکل ظاهری زگیل‌های تناسلی، محل وجود زگیل‌های تناسلی و تعداد آن‌ها است. هدف اصلی هریک از این روش‌های درمانی این است که بیشترین تعداد ممکن از زگیل‌های تناسلی را از بین برده و تاثیر ناشی از این ویروس بر سیستم ایمنی بدن را کاهش دهند. باید یاد آوری کنیم که عامل پیدایش زگیل‌های تناسلی ویروس است نه باکتری، به همین دلیل با استفاده از آنتی بیوتیک نمی‌توانید از آن‌ها در امان بمانید. روش‌های مختلفی برای درمان زگیل تناسلی وجود دارد که در بعضی از موارد به کار گیری چند روش درمانی برای از بین بردن آنها نیاز است. زگیل‌های تناسلی هم با استفاده از روش‌های درمانی شیمیایی و هم درمان‌های فیزیکی قابل درمان هستند.

روش‌های درمانی شیمیایی برای ازبین بردن زگیل تناسلی

در این روش، درمان زگیل تناسلی با استفاده از پمادهای مخصوصی مانند پودوفیلوتوکسین، ایمیکویمود، تری‌کلرواستیک اسید انجام می‌شود. این پماد‌ها در قسمت تناسلی استفاده می‌شوند و به بدن در مبارزه با زگیل‌های تناسلی کمک می‌کنند. چندین هفته و یا چند ماه ممکن است زمان لازم باشد تا زگیل‌های تناسلی به طور کامل برطرف شوند. در حین استفاده از این پماد‌ها احتمال ایجاد آسیب  و حساسیت پوستی به شدت وجود دارد. اگر باردار هستید نباید از این پمادها استفاده کنید.

درمان فیزیکی زگیل تناسلی

•    برداشتن زگیل‌های تناسلی: در این روش باید از بی‌حسی موضعی استفاده شود، سپس زگیل‌ها با استفاده از چاقوی کوچک جراحی از روی پوست بریده شده و جای آنها بخیه زده می‌شود. در این روش جای زگل‌ها روی پوست باقی خواهد ماند.
•    جراحی الکتریکی:  جریان الکتریکی وارد شده در یک حلقه‌ی فلزی، باعث سوخته شدن زگیل‌های تناسلی می‌شود. انجام این کار می‌تواند خیلی دردناک باشد به همین دلیل پیشنهاد می شود که محل مورد نظر را بی‌حس کنند.
•    فریز کردن زگیل تناسلی: زگیل‌ها با استفاده از نیتروژن مایع یا همان یخ خشک، فریز می‌شوند. این امر باعث می شود که غشای خارجی زگیل‌ها جدا شده و ازبین برود. این عمل بدون استفاده از بی‌حسی انجام پذیر است.
•    لیزر درمانی زگیل تناسلی: این روش، موثرترین روش برای درمان زگیل تناسلی است. تحقیقات بسیار زیادی در رابطه با کارآمدی لیزر در دمان این بیماری انجام شده است و نتایج به دست آمده از آنها نشان می‌دهد که استفاده از لیزر پی‌دی‌ال یک راه بسیار ساده و موثر برای از بین بردن زگیل‌های تناسلی است.

لیزر چگونه زگیل‌های تناسلی را از بین می‌برد؟


3

در این روش با استفاده از لیزر پی‌دی‌ال محل مورد نظر را تحت درمان قرار می‌دهند. در این روش، از رنگ ارگانیک مخلوط شده در حلال به عنوان ابزار لیزر استفاده می‌شود. با استفاده از منبع نور پر قدرت، محلول رنگ، با سرعت بسیار بالا چرخیده و مایع، فراتر از آستانه‌ی لیزر پیش می‌رود. نور وارد شده مولکول‌های رنگ را به جنبش در می‌آورد و برای نور لیزر طول موج مناسبی ایجاد می‌کند، که به صورت یک پرتو عمیق و کنترل شده عمل می‌کند. وقتی که بر روی پوست استفاده می‌شود، بر اساس مقدار تعیین شده عمل می‌کند، به این معنی که هماهنگ شدن طول موج مشخص و پالس، باعث می‌شود که بیشترین تاثیر به همراه کمترین میزان آسیب به نواحی اطراف به دست آید. این امر باعث می‌شود که انرژی حرارتی وارد شده به زگیل‌های تناسلی فقط بر زگیل‌ها تاثیر گذاشته و دیگر قسمت‌های بدن را تحت تاثیر قرار ندهد.

تاثیر لیزر پی‌دی‌ال در برابر زگیل تناسلی

لیزر پی‌‌دی‌ال با انتشار پرتو‌های نوری، زگیل‌های تناسلی را مورد حمله قرار داده و سلول‌های قرمز زگیل‌ها را ازبین می‌برد. و باعث می‌شود که بدون آسیب به نواحی اطراف آنها، ورود اکسیژن و مواد غذایی به زگیل، غیر ممکن گردد. از آنجایی که انجام لیزر درمانی ممکن است باعث ایجاد درد اندکی در آن قسمت شود، برای این کار می‌توان از پماد‌های بی‌حس کننده استفاده کرد که البته خیلی از افراد می‌توانند درد آن را تحمل کنند و در همه‌ی موارد این امر ضروری نخواهد بود.

نکاتی راجع به لیزر درمانی زگیل تناسلی

•    با این حال که این روش یک روش کم‌تهاجمی و موثر شناخته شده است اما تاثیر آن در همه‌ی موارد یکسان نخواهد بود. انواع مختلف زگیل‌های تناسلی با اسفاده از لیزر قابل درمان هستند اما این روش بهترین تاثیر را در مواردی دارد که زگیل‌های تناسلی نقطه‌های قرمز رنگ داشته باشند، ناهموار بوده و قبلا تحت درمان قرار نگرفته باشند.
•    بلافاصله بعد از انجام لیزر، روی محل لیزر شده باید بسته‌ی یخ قرار داده شود تا محل لیزر شده تسکین یابد.
•    با استفاده از بانداژ محل لیزر شده می‌توانید از ساییده شدن آن جلوگیری کنید.
•    در طول لیزر درمانی، محل مورد نظر باید از تابش آفتاب دور بماند تا از خطر ایجاد عوارض بعد از آن مانند تغییر رنگ پیگمنت‌های پوست ،جلوگیری شود.
•    بعد از انجام لیزر باید از لباس‌های گشاد و آزاد استفاده کنید. شنا، سونا، استفاده از وان برای حمام و انجام فعالیت‌های ورزشی که طی آن‌ها ارتباط پوستی ایجاد می‌شود تا زمانی که محل درمان به‌طور کامل بهبود نیافته است ممنوع است.

پیشگیری از زگیل تناسلی


4

اگر به این ویروس مبتلا شوید، زگیل‌های تناسلی به راحتی شیوع پیدا می‌کنند. با اینکه درمان این بیماری در از بین بردن زگیل‌ها بسسیار موثر خواهد بود، ( و در نتیجه اعتماد به نفس فرد افزایش می‌یابد) اما شواهد نشان می‌دهد که از بین بردن زگیل‌ها از روی پوست تاثیر بسیار کمی بر انتقال و شیوع آنها خواهد داشت. برای جلوگیری از عفونت‌های بیشتر و جلوگیری از سرایت آن، فرد بیمار باید موارد زیر را رعایت کند:
•    در حین درمان فرد باید از آمیزش جنسی خودداری کند
•    در صورت انجام آمیزش جنسی و دخول، تعداد دفعات آن را باید به حداقل کاهش دهد.
•    تا ۶ ماه بعد از ابتلا به عفونت، حتما از کاندوم استفاده کند. همانطور که قبلا هم گفته شد کاندوم نمی‌تواند به طور کامل از مبتلا شدن به این ویروس خودداری کند اما می‌تواند خطر انتقال آن را کاهش دهد.
•    همیشه با شریک جنسی خود صادق باشد. بدون توضیح درمورد شرایط بیماری نباید با کسی ارتباط جنسی برقرار کند. بعد از اینکه فرد از بیماری شریک جنسی‌اش آگاه شد، او باید تصمیم بگیرد که آیا تمایل دارد که آمیزش جنسی انجام شود یا خیر.

«کپی فقط با ذکر منبع و لینک بلامانع است»

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *