سوالات متداول بوتاکس: ۲۰ سوال مفید در مورد بوتاکس و عملکرد آن

بوتاکس1

بوتاکس چیست؟


بوتاکس نام تجاری سم بوتولینوم نوع A است. یک نوع پروتئین است که در آزمایشگاه از سم یک باکتری به نام کلوستریدیوم بوتولینوم ساخته می‌شود. این سم بسیار قوی و کشنده است اما پروتئین آن سمی نیست. در طول فرایند ساخت، این سم رقیق شده، پردازش و خالص‌سازی می‌شود. پروتئین به‌دست آمده به صورت کامل جذب ماهیچه‌هایی می‌شود که بوتاکس به آن تزریق شده است. بدن پروتئین را جذب نمی‌کند، و همین دلیل بی‌خطر بودن بوتاکس است. بوتاکس جذب بدن نمی‌شود در نتیجه تاثیری روی بدن نمی‌گذارد، و تاثیر آن تنها روی ماهیچه‌هایی است که بوتاکس به آن تزریق شده‌ است. پس از گذشت ۳ تا ۶ ماه بوتاکس از بدن خارج می‌شود بدون اینکه تاثیری به جا بگذارد.

بوتاکس چه کاری می‌تواند بکند؟


بوتاکس به ماهیچه‌های صورت تزریق می‌شود تا ماهیچه‌های مشخصی را تا حدی ریلکس کرده و باعث کاهش موقت برخی از چین و چروک‌ها می‌شود، چروک‌هایی که بر اثر فعالیت این ماهیچه‌ها ایجاد شده‌اند. در سراسر جهان در ۱۵ سال گذشته بوتاکس با این هدف مورد استفاده قرار گرفته است. به چین و چروکی که بر اثر انقباض ماهیچه‌ها (همچون هنگام اخم کردن یا بالا انداختن ابروها به هنگام تعجب کردن) ایجاد می‌شوند، چروک دینامیک می‌گویند. این چروک‌ها معمولا با روش بوتاکس بهبود می‌یابند.

فرایند تزریق بوتاکس شامل چه چیزهایی می‌شود؟


بوتاکس شامل چندین تزریق به نقاط مورد نظر می‌شود. مقدار کمی بوتاکس با استفاده از سرنگ ظریفی مستقیماً به هر یک از ماهیچه‌ها تزریق می‌شود.

بوتاکس و دیسپورت چه هستند؟


بوتاکس و دیسپورت هر دو، سم بوتولینوم هستند که هر یک از آن‌ها توسط شرکت‌های مجزایی تولید می‌شوند. آن‌ها پروتئینی استریل و خالص هستند که در آزمایشگاه از باکتری کلوستریدیوم بوتولینوم ساخته می‌شوند. تزریقات بوتاکس برای بهبود چروک دینامیک موجود روی پیشانی، بین ابروها و چروک دور چشم انجام می‌شود. بوتاکس در زمینه‌های پزشکی به مدت ۲۵ سال است که استفاده می‌شود و کارنامه‌ای خوب و ایمن را از خود به جا گذاشته است. در اصل اولین بار بوتاکس برای درمان اسپاسم‌ها در بیمارانی استفاده شد که مبتلا به فلج صورت بودند. در یکی از مقالات کلینیک زیبایی سیب سرخ از تفاوت‌های بوتاکس و دیسپورت به سرعت شروع،کارایی و دوز  اشاره شده است.

چگونه کار می‌کند؟


وقتی بوتاکس به ماهیچه‌هایی تزریق می‌شود که عامل ایجاد چین و چروک هستند، این ماهیچه‌ها را به صورت موقت تضعیف و یا ریلکس می‌کند. در نتیجه چین و چروک ناشی از انقباض‌ ماهیچه‌های صورت محو می‌شوند.

چه کسانی بهترین کاندید برای تزریق بوتاکس هستند؟


کاندیدهای مناسب برای تزریق بوتاکس شامل مردان و زنانی می‌شوند که از نظر جسمی سالم باشند، انتظاراتی واقع‌گرایانه داشته باشند و بخواهند چروک روی پیشانی، بین ابرو‌ها و دور چشم‌شان را بهبود بخشند. بوتاکس برای افراد مبتلا به اختلالات عصبی ماهیچه‌های همچون ALS، میاستنی گراویس یا سندروم ایتون لابرت مناسب نیست.

آیا بوتاکس مانع ایجاد چروک می‌شود؟


کاملا. بوتاکس (و رقبایی همچون دیسپورت یا زئومین) سم‌های کاملاً خالصی هستند که می‌توانند به صورت موقت خطوط افقی پیشانی، خطوط اخم، و چروک دور چشم را پاک کرده و یا کاهش دهند.

آیا بوتاکس درد دارد؟


همچون دیگر تزریق‌ها بوتاکس هم ممکن است به ویژه بین ابرو‌ها کمی دردناک باشد. برخی از پزشکان ده دقیقه قبل از انجام فرایند از بی حسی موضعی استفاده می‌کنند یا با گذاشتن یخ آن قسمت را بی حس می‌کنند.

آیا بوتاکس عوارض جانبی دارد؟


هر دارویی عوارضی جانبی را به همراه دارد و بوتاکس هم از این قاعده مستثنی نیست. اما خوشبختانه این عوارض جزئی و کوتاه مدت هستند. در یک الی پنج درصد از موارد ممکن است افتادگی پلک یا ابرو ایجاد شود، که معمولاً پس از گذشت دو هفته رفع می‌شود. در برخی بیماران هم کبودی اندکی ایجاد می‌شود.

پس از تزریق بوتاکس دوره بهبودی چقدر طول می‌کشد؟


پس از درمان ممکن است قرمزی اندکی ایجاد ‌شود. بروز کبودی غیرمعمول است. بیش‌تر بیماران انجام کارهای روزانه‌شان را بدون اینکه کسی متوجه شود از سر می‌گیرند. نباید پس از درمان ناحیه‌ای که تزریق صورت گرفته را ماساژ دهید، بنابراین توصیه می‌شود که دست به صورت خود نزنید و از انجام فعالیت‌های سنگین هم خودداری کنید. همچنین توصیه می‌شود به مدت ۳ الی ۴ ساعت پس از درمان دراز نکشید.

چه سنی برای شروع استفاده از بوتاکس ایده‌آل است؟


بوتاکس2

قبل از اینکه چروکی روی صورت‌تان ظاهر شود نیازی به بوتاکس ندارید. در غیر این صورت افراد هر وقت که چروک صورت‌شان باعث ناراحتی‌شان شده بود می‌توانند از بوتاکس استفاده کنند.

ماندگاری بوتاکس چقدر است؟


میزان ماندگاری بوتاکس از فردی به فرد دیگر متفاوت است، اما تاثیر تزریقات با نتایج مطلوب معمولاً سه ماه و نیم الی چهار ماه ماندگار خواهد بود.

تزریق بوتاکس چقدر موثر است؟


بوتاکس3

میزان تاثیرگذاری تزریقات بوتاکس از فردی به فرد دیگر متغیر است، به همین دلیل است که باید درمان شما مخصوص شما طراحی شده باشد. یک پزشک با تجربه می‌تواند درمان شما را به نحوی تنظیم کند که به نتایج مد نظرتان برسید. در بررسی‌های انجام شده در کلینیک آلرگان، تقریبا ۹۰ درصد مراجعین، به بهبودی مد نظرشان در خطوط اخم و چروک بین ابرو‌ها رسیدند.

نتایج بوتاکس پس از چه مدتی ظاهر می‌شوند؟


اگر چه برخی از مشتریان بهبودی فوری را گزارش داده‌اند، اما پس از گذشت ۵ روز الی ۲ هفته باید بهبود قابل توجهی در خطوط روی صورت‌تان ایجاد شود.

تاثیرات تزریق بوتاکس تا چه مدت باقی می‌ماند؟


همان‌طور که گفتیم، نتایج تزریقات بوتاکس در افراد مختلف متفاوت است که به موارد زیر بستگی دارد:

  • ساختار ماهیچه‌های فرد
  • ناحیه‌ای که مورد درمان قرار می‌گیرد
  • کیفیت ماده بوتاکس تزریق شده (یا دیگر سم‌های بوتولینوم)
  • مهارت و تجربه پزشک متخصص

آیا پس از تزریق، صورت شما غیر طبیعی به نظر می‌رسد؟


یکی از دلایل عمومیت بالای بوتاکس همین بهبودی نامحسوس است که روی ظاهر صورت‌تان ایجاد می‌کند. دوستان‌تان شاید بگویند که شاداب‌تر به نظر می‌رسید اما این درمان در ظاهر چهره شما تغییر محسوسی ایجاد نمی‌کند؛ تنها فعالیت ماهیچه‌ها را کاهش می‌دهد. یک درمان خوب باعث می‌شود بتوانید مثل همیشه اخم کنید یا لبخند بزنید.

چگونه جایی مناسبی برای تزریق بوتاکس پیدا کنیم؟


تزریق بوتاکس فرایندی پزشکی است که تزریق آن نیاز به دانش زیبایی شناسی، تخصص و مهارت بالایی دارد. بدین‌صورت، این تزریقات می‌بایست در مطب پزشک در محیطی پاک توسط پزشکی متخصص یا پرستاری با تجربه در این زمینه انجام شود. قبل از انجام تزریقات، شما باید در مورد تخصص و تجربیات پزشک کلینیک پرس‌و‌جو کنید. شما باید بدانید که چه مدت پزشک در آن‌جا حضور دارد و اگر تزریق توسط پرستاری صورت می‌گیرد، آن پرستار چقدر دارای تجربه و تخصص است. مراکز درمانی هستند که برخی از آن‌ها توسط افرادی غیر متخصص برای رسیدن به سود و منافع مالی تاسیس شده‌اند. برخی از آن‌ها قیمت‌های بسیار پایینی دارند. بوتاکس ارزان و سریع مثل غذای فست فود است: ممکن است برای شما مضر باشد. مراجعه به این مراکز با ریسک همراه بوده و ممکن است نتیجه آن سه ماه بروز افتادگی چشم‌ها یا حتی عوارض بدتری باشد. این مراکز واقعا ارزش ریسک کردن را ندارند.

در طول درمان چه اتفاقاتی رخ می‌دهد؟


پس از بررسی سوابق پزشکی و شرایط فردی، یخ روی قسمتی که قرار است تزریق صورت گیرد اعمال می‌شود. این کار برای جلوگیری از بروز کبودی و بدون درد بودن تزریق لازم است. سپس با استفاده از سوزن بسیار ظریفی، خیلی سریع چند تزریق انجام می‌شود. کل فرایند کمتر از چند دقیقه وقت می‌گیرد و دردی هم ندارد.

پس از انجام فرایند چه کار باید کرد؟


توصیه می‌شود برای ساعتی پس از انجام فرایند، سعی کنید ماهیچه‌هایی که تزریق در آن صورت گرفته است را بیش‌تر از حالت معمول حرکت دهید. در این مدت حالات چهره‌‌ اغراق آمیزی در صورت‌تان ایجاد کنید. این کار کمک می‌کند بوتاکس سریع‌تر به ماهیچه‌های مورد نظر برسد. نباید ناحیه‌ای که تزریق صورت گرفته است را با دست بمالید. اگر خواستید می‌توانید دراز بکشید یا به فعالیت‌های روزانه‌تان بپردازید (البته توصیه می‌شود که چند ساعتی را آرام باشید و استراحت کنید)

اگر تزریق بوتاکس را متوقف کنم، چروک صورتم بدتر خواهند شد؟


قطعا خیر. وقتی که بوتاکس خارج می‌شود، چهره شما شبیه زمان قبل از بوتاکس خواهد بود. هیچ افتادگی یا شل شدنی در پوست بر اثر بوتاکس رخ نمی‌دهد. استفاده از بوتاکس برای دوره‌ای طولانی باعث شل شدن پوست ناشی از تضعیف ماهیچه‌ها نخواهد شد. بالعکس، استفاده طولانی مدت از بوتاکس برای چندین سال بسیار هم شایع است و باعث کاهش چروک صورت حتی پس از خارج شدن بوتاکس از بدن می‌شود. مشخص نیست دلیل آن به خاطر تضعیف ماهیچه‌هایی باشد که باعث بروز چروک می‌شوند یا اینکه بدن در این مدت خودش را طوری برنامه‌ریزی می‌کند که هنگام بروز احساسات، برخی حالات چهره را ایجاد نکند.

چرا هنگام بارداری یا شیردهی نمی‌توان تزریق بوتاکس انجام داد؟


هیچ شواهدی مبنی بر وجود ارتباطی بین بوتاکس و بروز اختلالات هنگام تولد یا مشکلات مربوط به جنین وجود ندارد. هیچ دلیلی وجود ندارد که فکر کنید تزریقات بوتاکس برای جنین مشکلاتی را ایجاد می‌کند. البته هیچ شواهدی هم وجود ندارد که اثبات کند بوتاکس هیچ خطری برای جنین ندارد. بنابراین چون خطرات مهم‌تر از فواید هستند، برای بیماران باردار یا شیرده تزریق بوتاکس انجام نمی‌دهیم.

آیا تزریق بوتاکس مداوم برای مدتی طولانی مضر است؟


انجام هیچ درمانی به مدت بسیار طولانی ایده خوبی نیست. البته در این مورد، مطالعاتی طولانی مدت روی بیمارانی صورت گرفته است که از بوتاکس برای بهبود اختلالات عصبی استفاده کرده‌اند. در طول گذشت سالیان زیادی استفاده از بوتاکس، هیچ عوارض جانبی یا مسمومیت مشاهده نشده است. این مطالعات روی افرادی صورت گرفته است که مقدار بوتاکس بیش‌تری از نهایت دوزی که در مصارف زیبایی استفاده می‌شود را دریافت کرده بودند. بنابراین می‌توانیم بگوییم که استفاده از بوتاکس به مدت سالیان طولانی خطری ایجاد نمی‌کند.

 

«کپی فقط با ذکر منبع و لينک بلامانع است»

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *