رفع چین و چروک لب با بوتاکس: جوانسازی لب و بازيابي ظاهر طبيعي

رفع چین و چروک لب با بوتاکس جوانسازی لب و بازيابي ظاهر طبيعي

خطوط بالای لب از زیبایی دومین ویژگی مهم صورت، یعنی دهان می‌کاهد. اگر احساس می‌کنید این خط‌ها اعتماد به نفس شما را کاهش می‌دهند، این درمان برای شماست. با گذشت زمان، ممکن است مشاهده کنیم که خطوط کوچکی در گوشه‌های لب (به ویژه لب بالا) ظاهر می‌شود. چین و چروک اطراف لب تقریبا در همه موارد یکی از  اولین نشانه‌های پیری هستند که روی صورت شما ظاهر می‌شود. این مسئله به این دلیل است که لب‌ها در معرض عناصر محیطی بیشتری قرار می‌گیرند و همچنین استرس بیشتر و محافظت کمتر نسبت به سایر قسمت‌های صورت دریافت می‌کنند. اغلب پین و چروک‌ها از لب به صورت عمودی گسترش می‌یابند و گاهی اوقات به “خطوط سیگاری‌ها” یا “خطوط رژ لب” نامیده می‌شوند. علی رغم تفکر معمول درباره سیگار کشیدن به عنوان عامل اصلی، این خطوط نتیجه از دست دادن حجم نیز می‌باشد که نه تنها همراه با پیری، بلکه به دلیل جمع کردن مکرر لب‌ها و ایجاد چروک در بافت لب به علت فعالیت شدید عضلانی، ایجاد می‌شوند. گفتنی است که سیگار کشیدن به علت سموم موجود در سیگارها که به پوست آسیب می‌رساند و در این کار به طور منظم لب‌ها جمع می‌شوند، یک عامل مهم به شمار می آید. به این ترتیب، خطوطی که شکل می‌گیرند ممکن است سبب شره کردن رز لب شما شوند، بنابراین این چروک‌ها، خطوط رژ لب نامیده می‌شوند. ظهور زود هنگام خطوط اطراف دهان و افت حجم در مرز لب‌ها اغلب ممکن است ما را پیرتر از آن چه واقعا هستیم نشان دهد، زیرا چشم‌ها به طور غریزی به ناحیه دهان جذب می‌شوند. خوشبختانه درمان‌هایی برای حذف یا کاهش چین و چروک‌های لب وجود دارد. بوتاکس یکی از معروف ترین درمان‌هاست و برای یک دلیل بسیار محبوب است: بسیار خوب عمل می‌کند.

دهان نماد جوانی، جذابیت و حساسیت است. این عضو باید به خوبی شکل گیرد و لب‌ها به وضوح مشخص و برجسته باشند. با توجه به دلایل آناتومی و عوامل محیطی تهاجمی، این ناحیه اغلب بیشتر از بقیه صورت دچار پیری می‌شود. خطوط اطراف لب اغلب در اثر حرکات تکراری عضلات ایجاد می‌شود و بوتاکس این عضلات را شل می‌کند. تزریق بوتاکس توسط یک پزشک آموزش دیده در مقادیر کم می‌تواند با جلوگیری یا کاهش حرکت ماهیچه‌ها، به طور چشمگیری باعث کاهش ظاهر خطوط لب شود. هنگامی که به عضلات اطراف لب تزریق می‌شود، آن‌ها را آزاد می‌کند. این کار می‌تواند ظاهر چین و چروک قابل توجه که از لبه بیرونی بینی تا گوشه دهان کشیده شده است را کاهش دهد. این آزاد سازی ناحیه همچنین می‌تواند یک ظاهر “لب قلوه ای” ایجاد کند و همچنین در صورت رها بودن، چروک‌های اطراف دهان را کاهش دهد.

علل ظاهر شدن چین و چروک اطراف لب

پس از ۲۰ سالگی، هر سال حدود ۱ درصد كلاژن كمتری تولید می‌كنید. وقتی تولید کلاژن کاهش می‌یابد، پوست نازک تر و دارای انعطاف کمتر می‌شود. لب‌ها که به طور معمول در دوره جوانی برجسته هستند، به طرز چشم گیری صاف می‌شوند. پوست پیر همچنین روغن کمتری تولید می‌کند که می‌تواند منجر به خشکی مزمن شود. لب‌ها به طور خاص، به علت قرار گرفتن مداوم در معرض این عناصر، مستعد خشکی هستند. به نظر می‌رسد که تمام آن زمستان‌های همراه با ترک خوردن لب‌ها در نهایت شما را درگیر می‌کند.

یکی دیگر از علل عمده چین و چروک لب، قرار گرفتن در معرض خورشید است. پوست روی لب‌ها بسیار ظریف و اغلب محافظت نشده است. قرار گرفتن در معرض اشعه ماوراء بنفش خورشید، علت اصلی پیری زودرس می‌باشد. این فرایند پیری در اثر آفتاب نامیده می‌شود.

چروک‌های روی لب بالا اغلب به دلیل سیگار کشیدن ایجاد می‌شود. سیگار کشیدن رادیکال‌های آزادی در بدن تولید می‌کند که به پیری زودرس کمک می‌کنند. همچنین ممکن است که حرکت تکراری جمع کردن لب بتواند به ایجاد چین و چروک لب منجر شود. چروک‌های لب همچنین ممکن است به جمع کردن لب‌ها برای نوشیدن از طریق نی و یا ابراز احساسات مکرر با اعضای صورت مربوط باشد.

حرکت روزانه دهان شما نیز باعث ایجاد خطوط چین و چروک لب می‌شود. این حرکات جمع کردن لب‌ها، خندیدن، بوسیدن، صحبت کردن، و انقباض عضلات اطراف دهان می‌باشند. عضله اطراف دهان (اوربیکولاریس اوریس) مانند یک بند کیف پول عمل می‌کند. الگوهای تکراری سبب ایجاد خطوط و ظهور چین و چروک در ناحیه لب بالا می‌شود.

به همین دلیل است که بسیار مهم است که در ابتدا اقدامات پیشگیرانه را در زندگی انجام دهیم به جای اینکه منتظر بمانیم تا آسیب وارد شود. کودکان همه شکلک‌ها را بدون ایجاد چروک‌های دائمی انجام می‌دهند، اما با گذشت زمان، پوست ما الاستیسیته طبیعی خود را از دست می‌دهد و عضلات صورت ما شروع به ضعیف شدن می‌کنند و باعث می‌شود خطوط نازک به چروک‌های عمیق تبدیل شوند.

  درمان چین و چروک دور لب با بوتاکس 

   درمان چین و چروک دور لب با بوتاکس

                              

تزریق سم بوتولینوم نوع A (بوتاکس) به ناحیه لب شما می‌تواند مزایای زیبایی و یا بهبودی فراوانی را ایجاد کند. بوتاکس نوعی زیبایی سم بوتولینوم است، یک ماده شیمیایی که به طور موقت می‌تواند ماهیچه‌های شما را تضعیف یا فلج کند. یک دور تزریق می‌تواند باعث رهایی سه ماهه ماهیچه‌های شما شود.

هنگامی که بوتاکس به ناحیه لب تزریق می‌شود می‌تواند به موارد زیر کمک کند

 • به حداقل رساندن چین و چروک در ناحیه لب فوقانی و پایینی
 • بالا بردن گوشه‌های دهان
 • حذف خطوط ماریونت یا خطوطی که از گوشه دهان به پایین می‌آیند
 • اصلاح لبخند لثه ای
 • بالا بردن لب بالا، که به “فلیپ لب با بوتاکس” نیز شناخته می‌شود

چگونگی تغییر ظاهر لب شما از طریق تزریق بوتاکس بستگی به جایی که تزریق می‌شود دارد. به عنوان مثال، در مورد “فلیپ لب با بوتاکس”، ماده شمیمیایی عضلات در اطراف لب‌ها شل کرده و باعث می‌شود که دچار انحنای رو به بالا شوند. این کار می‌تواند آن‌ها را بزرگتر نشان دهد.

در اغلب موارد تزریق بوتاکس معمولا ۱۰ تا ۱۵ دقیقه طول می‌کشد. این فرآیند یک عمل جراحی در نظر گرفته نمی‌شود و پس از آن هیچ زمان بهبودی مورد نیاز نیست. شما باید بتوانید فعالیت‌های معمول خود را بلافاصله بعد از مراجعه ادامه دهید.

مزایای از بین بردن چین و چروک لب با تزریق بوتاکس

مقرون به صرفه بودن

از آنجا که که مقدار بوتاکس مورد نیاز بسیار کم است، در مقایسه با دیگر روش‌های برجسته کردن لب، بسیار ارزان تر است. این روش یک فرآیند یک روزه با حداقل عوارض جانبی است. از هر روش دیگر بزرگ کردن لب با جراحی بهتر است زیرا اثرات فقط برای چند ماه طول می‌کشد. و به تدریج طی ۳ تا ۵ ماه از بین می‌رود. پس به راحتی برگشت پذیر است. اما اثرات قبل و بعد فلیپ لب بسیار واضح است و ثابت شده است که یک تکنیک بسیار موثر می‌باشد.

بهبودی سریع

همچنین بهبودی سریع است، اکثر افرادی که بوتاکس لب انجام می‌دهند، فقط یک روز بعد از فرآیند می‌توانند تمام فعالیت‌های طبیعی خود را از سر بگیرند.

افزایش اعتماد به نفس

با توجه به تأثیر قابل توجهی که بوتاکس بر روی ظاهر فرد و همچنین اعتماد به نفس او دارد، دلیل خوبی است که قبل از سایر گزینه‌های جراحی زیبایی، این روش را در نظر بگیریم.

مراقبت بعد از تزریق

فعالیت روزانه طبیعی می‌تواند بلافاصله پس از درمان دوباره شروع شود. ورزش‌های سبک را می‌توان پس از ۴ ساعت انجام داد، اما توصیه می‌شود که از فعالیت‌های شدید تا ۲۴ ساعت اجتناب شود. بعد از ۴ ساعت می‌تواند ورزش‌های سبک را انجام دهید مانند:

 • پیاده روی
 • دویدن آهسته
 • یوگا رو به بالا (از هر تمرینی که شما را به صورت صاف دراز کش یا سر و ته قرار می‌دهد اجتناب کنید)
 • باغبانی

برای اینکه بوتاکس به طور مطلوب در عضله هدف عمل کند، اقدامات احتیاطی زیر توصیه می‌شود:

 • ناحیه تحت تزریق را به مدت ۴ ساعت پس از درمان تحت مالش یا ماساژ قرار ندهید.
 • از ورزش شدید برای مدت ۲۴ ساعت پس از درمان اجتناب شود.
 • ۴ ساعت به صورت صاف باشید – روی صورت دراز نکشید. از فعالیت‌هایی نظیر خرید کفش اجتناب کنید.
 • قبل از درمان برای جلوگیری از کبودی، از داروهای ضروری برای رقیق کردن خون استفاده نکنید

توصیه می‌شود قبل از اقدام به تمرین شدید، ۲۴ ساعت صبر کنید، از جمله:

 • تمرینات وزنی
 • تمرینات وارون
 • دویدن برای مسافت دور
 • یوگا (موقعیت‌هایی که شما را سر و ته می‌کند)

هزینه ی تزریق بوتاکس برای درمان چین و چروک لب

تزریق بوتاکس اغلب به عنوان یک روش زیبایی “طبیعی” محسوب می‌شود، زیرا شامل رفتن زیر تیغ جراحی نمی‌باشد. نتایج نیز موقت هستند، و از دو هفته تا شش ماه یا بیشتر ادامه می‌یابند.

اگر تصمیم به تزریق بوتاکس دارید، ممکن است بخواهید درباره هزینه‌های دراز مدت آگاهی یابید. شما باید انتظار داشته باشید که برای درمان‌های زیبایی هزینه زیادی بکنید. قیمت یک جلسه بستگی به نوع تزریق و میزان مواد مصرفی دارد.

پرسش‌های متداول

پرسش‌های متداول

آیا بوتاکس بی خطر است؟

بوتاکس کاملا ایمن است. این ماده برای بیش از یک دهه برای درمان شرایط مختلف استفاده شده است، و در حال حاضر برای رفع خطوط و چین و چروک در افراد بین ۱۸ تا ۶۵ سال مورد تایید است.

آیا عوارض جانبی وجود دارد؟

عوارض جانبی بسیار کمی برای بوتاکس زیبایی وجود دارد. شایعترین آن کبودی جزیی در محل تزریق است؛ با این حال خیلی سریع برطرف خواهد شد. در ضمن، کبودی را می‌توان با آرایش پنهان کرد.

بهبودی پس از درمان چقدر طول می‌کشد؟

پس از درمان، می‌توانید روز خود را از سر بگیرد. دوره بهبودی حداقل است و متخصص شما ممکن است به شما دستورالعمل‌های مراقبتی پس از فرآیند را ارائه دهد.

  درمان چه مدت طول می‌کشد؟

پزشکان شما اهداف درمان شما را مورد بحث قرار می‌دهند و یک تحلیل صورت برای تعیین درمان مناسب برای شما انجام می‌دهند. روند تزریق واقعی حدود ۱۰ دقیقه طول می‌کشد.

چه زمانی نتایج را مشاهده خواهم کرد؟

با بوتاکس، اغلب بیماران شروع به مشاهده تغییرات در ظاهر خود در عرض ۲۴-۴۸ ساعت میشوند و نتایج تا ۴ ماه ادامه می‌یابد.

کپی فقط با ذکر منبع و لینک بلامانع است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *