درمان لکه ی پوستی با لیزر روشی مدرن برای بازگردانی سلامتی به پوست

لکه1

درمان لیزر یک روش کاملا معمول است. این روش برای درمان مویرگ‌های پاره صوت، رگ‌های خونی ، جای زخم سطحی ، لک صورت و دیگر مشکلات پوست بکار می‌رود. پس از چند جلسه درمان با لیزر ، مویرگ ‌ها معمولاً ناپدید می‌شوند. این درمان از لیزری استفاده کرده که نور روشنی را تولید می‌کند. رنگ این نور به گونه‌ای انتخاب می‌شود که بطور کامل توسط بافت هدف جذب شود، و به این دلیل است که لیزرهای متفاوت برای درمان مشکلات مختلف مورد نیاز است. هنگامی که اشعه نور به مویرگ‌های هدف برخورد می‌کند، باعث می‌شود که مویرگ بهم بچسبد. سپس این مویرگ ناپدید می‌شود. به ندرت عوارضی برای این درمان وجود دارد. لکه‌‌های قهوه‌ای می‌تواند در ناحیه درمان شده ایجاد شود، اما همیشه برطرف می‌شود. این اتفاق در کمتر از ۰٫۰۱ درصد رخ می‌دهد. جای زخم ممکن است ایجاد شود، اما بسیار نادر است.

مزایای لیزر لکه‌های صورت


بسیاری از این درمان‌های لکه‌های پوستی در مراکز سرپایی انجام می‌شود. پزشکان از یک ماده بی‌حس کننده یا بیهوشی روی پوست استفاده می‌کنند تا این درمان کاملاً بدون درد انجام شود. این لیزرها پوست را سوزانده و از روی بدن برمی‌دارد. اینکار به نظر خوشایند نمی‌آید، اما به بدی چیزی که به نظر می‌رسد نیست.

درد در حین درمان بسیار کم است

اکثر بیماران می‌گویند که تنها درد و ناراحتی خفیفی را حین درمان تجربه کرده‌اند.  این امکانات از یک نوع لیزر رادیوفرکانسی استفاده می‌کند، که هیچ جای زخمی برجا نمی‌گذارد. چون این خدمات سرپایی است، حتی پس از اینکه درمان کامل شد، درد کمی در انتظار شماست.

برداشتن لکه در کمتر از ۲۰ دقیقه انجام می‌شود

بسته به محلی که لکه پوستی قرار دارد و چه تعداد است، درمان‌ها حدود ۱۵ تا ۲۰ دقیقه طول می‌کشد. شما در تمام طول مدت درمان هوشیار هستید، بدون اینکه اثرات واقعی لیزر را روی پوست تحمل کنید. افراد اغلب درمان لیزر را زمانی که لکه پوستی کوچک است، در نظر می‌گیرند. این گزینه درمانی مناسب برای لکه ‌های پوستی است که درمان آنها مشکل‌تر است، یا در جایی قرار دارد که بردشتن آنها غیر ممکن به نظر می‌رسد. چون لیزر نیز به سوزاندن این ناحیه کمک می‌کند، هیچ خونریزی رخ نخواهد داد.

معمولاً تنها یک جلسه درمانی مورد نیاز است

این یک تجربه فردی برای هرکسی می‌باشد. برخی از افراد ممکن است به دو جلسه درمانی نیاز داشته باشند، اما به ندرت این اتفاق رخ می‌دهد. تعداد کمی از افراد به درمان‌های اضافه پس از انتخاب لیزر رفع لکه پوست نیاز دارند.

 لیزر پوست چگونه کار می‌کند ؟


لیزر نور تک رنگ شدید ایجاد می‌کند، نوری که محدود به یک نوار بسیار باریک از طول موج است. این نور هیچ تاثیری روی برخی مواد ندارد، و روی مواد دیگر تاثیراتی با شدت بالا دارد. یک تنظیم ممکن است هموگلوبین را گرم کند اما هیچ تاثیری بر سلول‌های پوستی مجاور ندارد. تنظیم دیگر ممکن است ملانین را ذوب کند که منجر به لکه عمیق روی پوست شود. تنظیمات سوم می‌تواند جوهر تاتو را تبخیر کند. متخصص پوست از لیزر استفاده می‌کند تا مواد خاصی را در عمق مشخصی در پوست از بین ببرد.

تاثیرات اولیه نور لیزر در سطح پوست فوتوترمال است که ماده خاصی را در پوست حرارت می‌دهد. این روند استفاده از لیزر برای برداشتن لکه های روی پوست به عنوان فوتوترمولیز یا شکستن بافت‌های مشخص شده در پوست شناخته می‌شود. نور لیزر مداوم بافت‌های اطراف ناحیه هدف را همچنان که بافت گرم می‌شود از بین می‌برد، از این رو درمان لیزر پوست معمولاً با لیزر ضربه‌ای انجام می‌شود.

دوران بهبودی پس از لیزر لکه‌ پوستی


گرچه درمان با لیزر هیچ عوارض جانبی مهمی ندارد، ممکن است ناحیه مورد نظر تا مدتی دچار تغییر رنگ شود که پس از چند روز ناپدید می‌شود. دوران بهبودی لیزر لکه های صورت عموماً حدود ۳- ۴ روز است اما در برخی موارد ممکن است به یک یا دو هفته نیز برسد. این دوران به مقدار لکه‌های تیره پوست نیز بستگی دارد. هنگامی که لیزر روی نقاط روشن‌تر به کار گرفته می‌شود، دوران بهبودی بیش از پنج روز نخواهد بود. هنگامی که لیزر برای درمان لکه‌های تیره‌تر بکار می‌رود، دوران بهبودی ممکن است حدود ۷ تا ۱۰ روز باشد.

برای برداشتن تغییر رنگ زودتر، نیاز دارید که پس از برداشتن لک از پوست خود مراقبت کنید. برخی از نکات مراقبت‌های پس از برداشتن لکه صورت با لیزر شامل ، خودداری از انجام ورزش‌های شدید که به مدت ۲- ۳ روز روی صورت فشار وارد کند. در طول این دوران، نباید صورت خود را بمالید یا درمان‌های صورت را انجام دهید، می‌توانید دوش بگیرید اما به آرامی به پوست صابون زده تا به بهبودی پس از لیزر درمانی کمک کنید. این تمرینات کمک می‌کند تا از مزایای بزرگتر درمان لکه‌های پوستی با لیزر بهره‌مند شوید و به جوانسازی پوست کمک می‌کند.

عوارض جانبی درمان لکه پوستی با لیزر


در اینجا برخی از عوارض جانبی شایع برای برداشتن لکه‌های پوستی با لیزر بیان می‌شود:

  • قرمزی
  • کبودی
  • خارش یا احساس سوزش خفیف هنگام تماس
  • خشکی پوست
  • شکنندگی پوست
  • سفتی یا کشیدگی

این علائم خفیف احتمالاً تا زمانی که بیمار تا مراجعه بعدی به پزشک ناپدید می‌شود. برخی از عوارض جانبی شدیدتر این درمان شامل :

  • سوختگی– این سوختگی می‌تواند هنگامی رخ دهد که لیزر برای این نوع درمان بسیار قوی است.
  • جای زخم– می‌تواند هنگامی رخ دهد که بیمار مستعد به جای زخم کلوئید باشد.
  • تغییر رنگ پوست– ممکن است به شکل لکه یا نقاط تیره روی سطح پوست ایجاد شود.

سؤالات متداول


می‌توان اولین جلسه درمان را در روز جلسه مشاوره انجام داد؟

ممکن است که برای جمع‌آوری اطلاعت درباره درمان جلسه مشاوره داشته باشید یا اولین درمان را در همان روز انجام دهید.

درمان چقدر طول می‌کشد؟

درمان معمولاً ۱۵ تا ۲۰ دقیقه طول می‌کشد. پس از هر درمان لیزر ، نیاز دارید که روی ناحیه تحت درمان ۳-۵ دقیقه یخ قرار دهید. ایده خوبی است که بطور متناوب پس از درمان روی این ناحیه یخ بگذارید. یخ روی این ناحیه کمک می‌کند که مقدار تاول کاهش یابد.

هزینه انجام درمان لکه پوستی با لیزر چقدر است؟

هزینه درمان لیزر پوست بر اساس زمانی که طول می‌کشد تا درمان کامل شود مشخص می‌شود. تمام بیماران یک جلسه مشاوره اولیه خواهند داشت که شامل هزینه است. عواملی وجود دارد که می‌تواند بر قیمت درمان لکه اثر بگذارد. اغلب طول درمان و هزینه تکنولوژی بر قیمت تاثیر می‌گذارد.

جلسات پس از درمان چگونه خواهد بود؟

جلسات پس از درمان چند هفته پس از آن انجام شده و به مدت ۱۵ تا ۳۰ دقیقه طول می‌کشد.

چند جلسه درمان نیاز دارید؟

تعداد جلسات درمانی براساس شدت این مشکل متفاوت است. تعداد متوسط درمان برای مویرگ صورت سه جلسه است.

آیا این درمان مؤثر است؟

درمان لیزر برای مویرگ‌های صورت بسیار مؤثر است.  میزان موفقیت تقریباً حدود ۹۵درصد است. لکه مادرزادی لکه شرابی یا پورت واین نیز با این روش بطور کارآمد درمان می‌شود.

چه مدت لازم است که از کار مرخصی گرفت؟

احتمال دارد که نیازی به مرخصی از کار نداشته باشید، گرچه اگر به مدت طولانی در معرض دید عموم قرار دارید، یک یا دو روز مرخصی توصیه می‌شود.

پس از انجام درمان چگونه به نظر خواهید رسید؟

فوراً پس از درمان این ناحیه قرمز می‌شود. تاول‌های بسیار کوچکی در شب پس از درمان ایجاد می‌شود. این تاول‌های کوچک پس از دو تا سه روز کوچک خواهد شد. تعداد درمان‌ها بستگی به طول درمان دارد.

این درمان چگونه کار می‌کند؟

لیزر نور بسیار روشنی تولید می‌کند. رنگ این نور براساس اینکه بطور کامل توسط بافت هدف جذب شود، انتخاب می‌شود. به این دلیل است که لیزرهای متفاوت برای درمان مشکلات مختلف بکار می‌رود. هنگامی‌که نور لیزر به لکه ها برخورد می‌کند باعث می‌شود که نور با رنگ لکه ترکیب شده و در نتیجه لکه ناپدید می‌شود.

آیا رفع لکه های پوستی با لیزر عوارض دارد؟

به ندرت عوارض وجود دارد. لکه قهوه‌ای می‌تواند در ناحیه تحت درمان ایجاد شده اما همیشه از بین می‌رود. این اتفاق کمتر از ۰٫۰۱ درصد ممکن است رخ دهد. جای زخم نیز می‌تواند ایجاد شده، اما بسیار نادر است.

آیا لیزر درمان لکه صورت درد دارد؟

درمان لیزر کمی سوزش ایجاد می‌کند. مانند هر روش دیگر مقدار درد و ناراحتی از بیماری تا بیمار دیگر متفاوت است و بستگی به ناحیه تحت درمان دارد. برخی از بیماران ترجیح می‌دهند که این درمان را تحت بی‌حسی موضعی انجام دهند. اگر فکر می‌کنید که کرم بی‌حسی ممکن است مفید باشد، لطفاً آن را درخواست دهید. با این وجود، اکثر بیماران ترجیح می‌دهند که از یک کیسه یخ به مدت چند دقیقه قبل از درمان استفاده کنند.

بعد از رفع لک صورت با لیزر می توان آرایش کرد؟

بله، می‌توانید از آرایش روی ناحیه تحت درمان استفاده کنید. مراقب باشید که هنگام آرایش یا تمیز کردن آن،  این ناحیه را مالش ندهید، چرا که پوست به مدت چند روز بسیار حساس خواهد بود. لطفا با نوک انگشت مواد آرایشی را روی پوست قرار دهید.

«کپی فقط با ذکر منبع و لینک بلامانع است»

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *