تاثیر چسب بینی در نتیجه ی رینوپلاستی و شکل گیری بینی بعد از جراحی

چسب بینی

چسب زدن به عنوان راهی برای حمایت از ساختارهای اصلاح شده بینی، بعد از عمل جراحی بینی در نظر گرفته می‌شود. تراشه‌های دیگر مانند ترموپلاستی یا گچ را می‌توان چند روز پس از جراحی برداشت. معمولا پس از چند جلسه ملاقات با پزشک، بیمار می‌تواند طبق دستورالعمل‎ها شخصاً چسب را بعد از جراحی عوض کند. اگر چسب به طور نامناسب گذاشته و برداشته شود، می‌تواند به صورت بالقوه مضر باشد.
نمونه‌هایی از این آسیب، جدا شدن پوست از ساختار بینی در اثر کشیدن نوار و در نتیجه خونریزی زیر پوستی یا آسیب ایسکمیک در مثلث بافت نرم بینی می‌باشد. آسیب دوم را در جراحی بینی‌های آسیایی تجربه کرده‌ایم.

مزایای استفاده از چسب بعد از عمل جراحی بینی


مزایای استفاده از چسب

برخی مردم، اگر از ظاهر بینی خود راضی نباشند، تصمیم می‌گیرند جراحی بینی انجام دهند. جراحی بینی به منظور تغییر شکل بینی و همچنین حذف مشکلات دیگر در داخل بینی انجام می‎گیرد. توجه به مراقبت‎های پس از جراحی، بعد از عمل جراحی بینی بسیار مهم است. یکی از نکاتی که باید بعد از عمل جراحی بینی به آن توجه داشت، چسب زدن دماغ است. جراحان بینی پیشنهاد می‌کنند بعد از انجام عمل جراحی، برای منقبض شدن پوست و محکم شدن استخوان و غضروف‎ها، بینی چسب زده شود. چسب زدن بینی بعد از عمل جراحی بینی می‎تواند باعث ایجاد زخم بافتی در میان پوست و بافت استخوان و غضروف گردد. اگر بافت زخم ترمیم نشده و پوست نیز بسته شده باشد، پوست نمی‎تواند تمام ساختارهای اطراف خود را پوشش دهد و در نتیجه ناهمواری‎ها و ناصافی‎های روی پوست ظاهر می‎شود. پس از انجام عمل جراحی بینی پیشنهاد می‎شود که دو تا سه هفته، چسب بینی زده شود و برای داشتن نتیجه‎ی مطلوب‌تر، تا چند ماه بینی را با چسب بپوشانید. در شش هفته اول بعد از عمل جراحی، بینی هنوز در حال درمان است و می‌تواند نسبت به هر نوع آسیب یا صدمه که برای آن اتفاق می‌افتد، حساس باشد. بنابراین بسیاری از جراحان به بیماران خود گوشزد می‌کنند که زدن چسب بینی را فراموش نکنند.( فیلمی از نحوه چسب زدن بینی – سایت دکتر جعفری پور جراح بینی)

چقدر زمان برای چسب زدن لازم است؟


زمان لازم برای استفاده از نوار در بینی متفاوت است. این زمان می‌تواند بین دو هفته تا دوماه متغیر باشد. تفاوت این زمان به نوع پوست بینی بستگی دارد. اگر پوست بینی شفاف و نازک باشد نوار پس از دوهفته برداشته می‌شود اما اگر پوست ضخیم باشد، بهتر است به مدت ۲ ماه از چسب استفاده کرد. ممکن است افرادی که عمل جراحی بینی را انجام داده‌اند بپرسند که آیا استفاده طولانی مدت از چسب بینی مشکلی دارد؟ پاسخ این است که چسب زدن بینی برای افرادی که عمل جراحی بینی انجام داده‌اند، بسته به نازک بودن یا ضخیم بودن پوست متفاوت است. اگر پوست نازک باشد، چسب می‌تواند تا ۶ ماه روی بینی باقی بماند و هیچ مشکلی ایجاد نمی‌کند. اما افرادی که پوست ضخیم دارند، بهتر است به مدت طولانی‌تری از نوار استفاده کنند. قرار دادن چسب روی بینی باید بسیار با دقت انجام شود و نکته مهم این است که نوک بینی نباید زیر چسب باشد. همچنین زمان عوض کردن چسب مهم است و باید در نظر گرفته شود. زمان معمول برای عوض کردن چسب ۳ تا ۶ روز است اگر چسب کثیف می‎شود یا شل می‎شود بهتر است زودتر آن را عوض کرد. در هفته اول جراحی توصیه می‌شود خود پزشک جراح، نوار را عوض کند. پس از یادگیری نحوه انجام این کار می‌توانید خودتان این کار را انجام دهید.

چه نوع چسبی پس از عمل جراحی بینی استفاده می‌شود؟


چسب نواری میکروسپور یکی از بهترین انواع چسب برای بینی است. این چسب ضد حساسیت بوده و چسبندگی خوبی دارد. نوع دیگری از چسب‎ها وجود دارند که چسب شیشه‌ای نامیده می‌شوند. این نوع از چسب‌ها باعث می‎شوند بینی قرمز و چرب شود. به همین دلیل استفاده از آنها توصیه نمی‌شود؛ مگر اینکه فرد بخواهد برای مدت کوتاهی یا بعد از عمل جراحی که چربی پوست بینی کاهش می‌یابد از چسب استفاده کند که در این صورت استفاده از این چسب توصیه می‌شود. و آخرین چیزی که بیشتر افرادی که عمل جراحی بینی انجام داده‎اند می‌پرسند این است که آیا ممکن است برای یک یا دو روز از چسب روی بینی‌شان استفاده نکنند؟ دلیلی برای نگرانی وجود ندارد. بعضی از این افراد به این دلیل که می‌خواهند در مراسم خاصی شرکت کنند، دوست ندارند روی بینی خود نواری داشته باشند. بنابراین هیچ مشکلی وجود ندارد که چسب را بردارند و بعد از مراسم روی بینی خود قرار دهند.

چه زمانی بینی را چسب بزنیم؟


چسب بینی

هر زمانی و به هر اندازه که می‌خواهید می‌توانید با خیال راحت از چسب استفاده کنید. حداقل پزشکان این برنامه را توصیه می‌کنند: شروع زدن چسب بلافاصله بعد از برداشتن تراشه؛ این کار را حداقل برای شش هفته، حداقل شب‌ها انجام دهید. اگر مشکلی با چسب زدن بینی در طول روز ندارید، بهتر است این کار را نیز انجام دهید. بعد از ۶ هفته می‌توان زدن چسب را متوقف کرد. اگر متوجه شدید بخشی از تورم بینی باز می‌گردد، می‌توانید به زدن چسب ادامه دهید.

چطور بینی خود را چسب بزنید؟


بینی خود را با آب و یک صابون ملایم بشویید و خشک کنید. ۵ تا ۱۰ دقیقه صبر کنید سپس سه برش نوار در اندازه های۱-۱/۱۲ تا ۲ اینچ، به عرض نیم اینچ را ببرید. نوار اول را در بالای بینی درست پشت نوک آن قرار دهید و به آرامی دو طرف آن را به سمت گونه بکشید تا نوار را بچسبانید. نوار دوم را فقط زیر نوک بینی قرار دهید و دو طرف نوار را به دو طرف بینی بچسبانید تا از نوک بینی حمایت کنید. دو طرف این نوار را در بالای نوک به هم بچسبانید تا فشار و پشتیبانی ملایمی را اعمال کنید. نوار سوم را بالای نوار اول بزنید. اگر بتوانید آن را تحمل کنید این کار را به صورت روزانه، روزی یک یا دو بار تکرار کنید. تورم بینی شما تقریباً بعد از گذشت یک ماه از بین خواهد رفت؛ اما تقریباً یک سال طول می‌کشد تا تورم به طور کامل از بین برود. زمانی که فکر می‌کنید بینی‎تان بسیارخوب به نظر می‎رسد، بدانید که از آن نیز بهتر خواهد شد.

دستورالعمل برای برداشتن نوار


بهتر است صبح‌ها به آرامی نوار را از پوست جدا کرده و پوست را از هرگونه بقایای چسبناکی تمیز کنید. زدن چسب، مراقبت‌های خاصی دارد. برای برداشتن چسب باید دوش آب گرم بگیرید و اجازه دهید آب روی بینی شما بریزد. سپس بینی را صابون زده و به آرامی چسب را از روی بینی بردارید. برداشتن چسب از بالا به پایین باید ممنوع باشد. بعد از برداشتن چسب موارد زیر را انجام دهید:

  • بینی خود را با صابون ملایم و آب بشویید و خشک کنید. ۵ تا ۱۰ دقیقه صبر کنید.
  • از سه قطعه نوار میکروپور (۳٫۵ تا ۴ سانتیمتر) استفاده کنید.
  • ۳ قطعه نوار را روی شیب بینی بگذارید و با بالاترین قسمت بینی شروع کنید و کار خود را به سمت پایین و قله بینی ادامه دهید.
  • دو قطعه‎ی طولانی‌تر نوار را ببرید و و هر تکه از آن را در یک طرف دیواره بینی قرار دهید. دو طرف انتهای نوار را به هم بچسبانید و قسمت اضافی را ببرید.
  • یک قطعه نوار به نوک بینی اضافه کنید.
  • هرشب (فقط در شب ها) نوار را تغییر دهید.

چه نوع پانسمانی درست بعد از جراحی روی بینی من قرار خواهد گرفت؟


بیرون بینی شما با یک چسب کاغذی که توسط یک قالب پلاستیکی احاطه شده است چسب زده می‎شود. این قالب که قالب عمل جراحی بوده و بعد از عمل به بینی شما پانسمان شده است، به عنوان یک کلاه ایمنی عمل می‎کند که به حفظ استخوان‎های بینی شما در موقعیت جدید خود کمک می‌کند. اگر شکستن کنترل‌شده استخوان در طول عمل جراحی انجام نگرفته باشد، ممکن است فقط به یک نوار پانسمان نیاز داشته باشید تا به کاهش تورم پوست خارجی بینی کمک کند.

کپی فقط با ذکر منبع و لینک بلامانع است

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *