از بین بردن پف و کبودی زیر چشم بازگردانی زیبایی و طراوت به صورت

پف چشم

پف چشم 

 عوامل متعددی در ایجاد پف چشم نقش دارند:

 سرماخوردگی و عفونت سینوس، حساسیت فصلی، خوردن مواد غذایی شور و پرنمک در وعده شام و گریه کردن قبل از خواب از عواملی هستند که می‌توانند باعث ایجاد پف چشم شوند. در حقیقت همه این موارد به مسئله اوسموز ارتباط دارند و آب از نقاطی که میزان نمک کمتری وجود دارد به نقاطی که مقدار بسیار زیادی نمک در آنجا جمع شده است حرکت می‌کند تا بتواند سطح سدیم را به تعادل برساند. یکی دیگر از دلایل پف چشم به نحوه خوابیدن ارتباط دارد. خوابیدن روی پهلو یا روی شکم باعث می‌شود که مایعات در چشم جمع شوند و در صورتی که شما روی شانه راست خود بخوابید پف چشم بیشتر خواهد شد. تغییر دادن حالت خوابیدن کار ساده ای نیست اما سعی کنید به پشت بخوابید تا پف چشم شما برطرف شود.

 حلقه‌های تیره زیر چشم 


 معمولاً تشکیل حلقه‌های تیره زیر چشم به خستگی ارتباط دارد اما نداشتن خواب کافی در ایجاد آنها نقش به سزایی دارد. متاسفانه تعداد زیادی از ما با این حلقه‌های تیره متولد می‌شویم و ژنتیک همیشه نقش بسیار مهمی را در این مقوله ایفا می‌‌کند و مسائل مربوط به رنگدانه‌های بدن و تغییر پوست زیر چشم بیشتر در میان مردم آفریقا و آسیب دیده می‌شود. بالا رفتن سن در رسیدن به پیری یکی دیگر از دلایل غیر قابل اجتناب برای تشکیل حلقه‌های تیره زیر چشم است زیرا با بالا رفتن سن پوست چشم نازک می‌شود و این مسئله باعث می‌شود که رگ‌های نازک این ناحیه به خوبی دیده شوند. با بالا رفتن سن و نازک شدن پوست این قسمت استخوان چشم مشخص می‌گردد و باعث می‌شود حلقه زیر چشم تیره به نظر برسند.

 پف زیر چشم و کبودی زیر چشم چیست و شدت آن به چه صورت است؟ 


 برخی از افراد از پف زیر چشم خود ناراحت هستند و این امر به مسئله کبودی و تیرگی زیر چشم ارتباط دارد. معمولاً پف زیر چشم با کبودی زیر چشم اشتباه گرفته می‌شود. پف چشم به شرایطی گفته می‌‌شود که نقاط زیر چشم ضخیم می‌شوند و نقاط تیره به صورت حلقه‌های خاکستری زیر پلک پایین دیده می‌شوند.

 فازهای مختلف مربوط به تیرگی زیر چشم شامل چه مراحلی است؟


 فاز یک: تشکیل اولیه حلقه تیره زیر چشم 

 می‌‌توان در مراحل اول به راحتی تیرگی زیر چشم را درمان کرد و معمولاً پوست زیر چشم به طور کامل نرم و صاف می‌شود. پس از درمان دیگر استفاده از مواد پوشاننده پوست زیر چشم ضروری نیست و در مرحله اول اگرچه تیرگی و پف زیر چشم از بین رفته است معمولا کسی متوجه نمی‌شود شما تحت درمان زیبایی قرار گرفته‌اید. در این مرحله استفاده از لوازم آرایش یک روش بسیار خوب برای پوشاندن تیرگی زیر چشم است و شما می‌توانید از مزایای آن بهره بگیرید.

 فاز دو: حلقه تیره زیر چشم 

 در مرحله دوم معمولاً تیرگی زیر چشم کمی‌ عمیق‌تر است. در این مرحله بهترین روش برای درمان تیرگی زیر چشم استفاده از فیلرهای هیالورونیک اسید است و تاثیرگذاری آن کاملا مشهود است اما دیگران فورا پس از درمان متوجه تغییرات ایجاد شده نخواهند شد.

حلقه تیره زیر چشم فاز سه: حلقه کبود و عمیق زیر چشم

 در این مرحله تیرگی زیر چشم بسیار جدی‌تر از مراحل قبلی است. استفاده از فیلر به کاهش تیرگی زیر چشم کمک می‌‌کند اما این تیرگی به این روش به طور کامل از بین نمی‌رود. در این مرحله بهره گرفتن از درمان دوگانه پیشنهاد می‌‌شود. نتایج حاصل از درمان به طور کامل قابل مشاهده است و شما می‌توانید شاهد نتایج ایجاد شده باشید. پزشک با ترکیب فناوری لیزر و کربوکسی تراپی به بهبود کیفیت پوست کمک می‌کند.

 فاز چهار: حلقه بسیار عمیق و تیره زیر چشم 

 در این مرحله حلقه و تیرگی زیر چشم بسیار عمیق و جدی است. تیره یا نقاط سیاه زیر چشم به صورت عمقی زیر چشم به وجود می‌آیند و بهبود این وضعیت فقط از طریق تزریق فیلر امکان پذیر است. در این مرحله باید به انجام عمل جراحی اصلاح پلک نیز پرداخت.

 روش‌های غیر جراحی برای رفع پف و تیرگی زیر چشم 


 شما می‌توانید با استفاده از روش‌های زیر به روشن شدن زیر چشم خود کمک کنید:

 • به‌اندازه کافی بخوابید. خوابیدن یک روش بدون هزینه است که می‌تواند صرف نظر از علت ایجاد کننده تیرگی زیر چشم به کاهش آن کمک نماید. خواب علاوه بر روشن شدن چشم به بدن کمک می‌کند بتواند به ترمیم سلول‌های آسیب دیده خود بپردازد.
 • از مصرف کافئین خودداری کنید. اگر چه ممکن است مصرف کافئین بتواند به صورت موقت شما را سرحال و شاداب کند چنین تاثیری را روی پوست نخواهد داشت و در عوض باعث بی‌آبی خفیف و تیره شدن زیر چشم می‌شود.
 • از روشن کننده یا سفید کننده‌های پوست استفاده کنید. اگر وجود ملانین بیش از حد باعث ایجاد تیرگی زیر چشم شده است استفاده از کرم‌های حاوی مواد روشن کننده از قبیل رتینول، چای سبز، ویتامین، سویا، هیدروکینون و اسید کوجیک می‌تواند بسیار سودمند باشد. برای افزایش تاثیر گذاری محصولات روشن کننده پوست سعی کنید از قرار گرفتن در معرض نور آفتاب خودداری کنید و هر روز از کرم ضد آفتاب استفاده نمایید. متخصصین پوست استفاده از کرم ضد آفتاب حاوی زینک و عیار حفاظتی ۳۰ را توصیه می‌کنند.
 • از محصولات حاوی ویتامین k استفاده کنید زیرا این محصولات به رفع تیرگی چشم کمک می‌کنند.
 •  برای روشن کردن تیرگی زیر چشم خود از کانسیلر استفاده کنید. کانسیلری را انتخاب کنید که یک یا دو درجه از پوست شما روشن‌تر باشد تا بتواند به خوبی تیرگی زیر چشم شما را بپوشاند. استفاده از کانسیلر با عیار حفاظتی ۱۵ یا بالاتر می‌‌تواند با مزایای زیادی همراه باشد. در صورتی که پوست شما چرب است یا مستعد آکنه است از کانسیلر بدون چربی استفاده کنید.

 درمان تیرگی زیر چشم 


 انتخاب یک روش درمانی مناسب برای رفع تیرگی چشم مستلزم مشاوره با متخصص پوست است. پزشک با شما مشورت می‌‌کند و همه نکات لازم را مطرح می‌نماید تا بتواند یک روش درمانی مناسب را برای شما انتخاب کند.

 استفاده از کربوکسی تراپی و لیزر درمانی به رفع تیرگی زیر چشم کمک می‌کند

استفاده از کربوکسی تراپی و لیزر درمانی به رفع تیرگی زیر چشم کمک می‌کند

 در کربوکسی تراپی، گاز دی اکسید کربن به پوست تزریق می‌‌شود و از آن برای رفع تیرگی زیر چشم استفاده می‌گردد. معمولاً سه جلسه درمان با این روش برای رفع تیرگی چشم کافی است و می‌‌تواند به خوبی سیاهی و تیرگی زیر چشم را از بین ببرد. خطوط ریز و چین و چروک‌های زیر چشم نیز بهبود می‌یابند زیرا پوست این ناحیه سفت می‌شود. تیرگی و کبودی چشم نیز کاهش پیدا می‌‌کند زیرا جریان خون در این ناحیه افزایش می‌یابد. لیزر درمانی به پزشک کمک می‌‌کند بتواند تیرگی زیر چشم را برطرف نماید. پزشک برای رفع ضعیف شدن پوست زیر چشم به حلقه‌های تیره آن از فناوری لیزر درمانی برای سفت شدن پوست این ناحیه و بهبود رنگ آن استفاده می‌کند. پزشک برای انجام این کار پوست زیر چشم را تحریک می‌‌کند که این فرآیند باعث تولید کلاژن جدید و کاهش رنگدانه زیر چشم خواهد شد. می‌توان از لیزر درمانی در کنار بوتاکس، تزریق ژل و کربوکسی تراپی استفاده کرد. در گذشته از لیزر درمانی برای رفع تیرگی زیر چشم استفاده نمی‌‌شد اما در حال حاضر پزشک به کمک وسایل مخصوص چشم را می‌پوشاند و به لیزر ناحیه می‌پردازد. پوشش که روی چشم گذاشته می‌شود زیر پلک را می‌پوشاند و هیچ گونه مشکلی را برای شما به وجود نخواهد آورد.

 پس از کربوکسی تراپی یا لیزر درمانی برای رفع تیرگی چشم چه اتفاقی می‌افتد؟ 

 لیزر درمانی یا کربوکسی تراپی فقط چند دقیقه طول می‌کشد و پس از درمان پوست شما کمی قرمز و متورم می‌شود پس از ۱۵ دقیقه تورم آن از بین می‌رود و شما می‌‌توانید فعالیت‌های روزمره خود را شروع کنید. طبیعی بودن نتایج حاصل از درمان نشان می‌‌دهد که تیرگی زیر چشم کاهش یافته به خطوط زیر چشم از بین رفته است.

 ترمیم چشم می‌‌تواند به رفع تیرگی زیر پلک کمک کند؟

 ترمیم چشمی روش نوین است که می‌‌تواند به رفع خستگی ظاهر شما که در پی تیرگی زیر چشم به وجود آمده است کمک کند. این روش به تقویت، جوانسازی و آبرسانی پوست کمک می‌نماید. در این روش از سه مرحله درمانی تحت عنوان تزریق پلاسمای غنی از پلاکت، تزریق ژل هیالورونیک اسید، و میکروپانکچر استفاده می‌شود.

 پس از انجام این روش چه اتفاقی رخ خواهد داد؟ 

 در این روش مقداری از خون شما تهیه می‌‌شود و درون دستگاه سانتریفیوژ قرار داده می‌شود سپس پلاسمای غنی از پلاکت به همراه هیالورونیک اسید به زیر چشم تزریق می‌شود. پزشک برای تزریق از یک سرنگ بسیار کوچک استفاده می‌‌کند و سپس هیالورونیک اسید و پلاسمای غنی از پلاکت را به کمک میکروپانکچر به زیر پوست تزریق می‌‌کند. به علت تحریک جریان خون در این ناحیه تیرگی و کبودی زیر چشم کاهش می‌یابد. معمولا انجام این روش حدود ۳۰ دقیقه طول می‌کشد. پس از درمان، پوست این ناحیه قرمز می‌‌شود که طی مدت چند ساعت از بین می‌رود. نتایج حاصل از درمان فورا قابل مشاهده است و تیرگی و سیاهی زیر چشم کاسته می‌شود.

 تزریق پلاسمای غنی از پلاکت (prp) به رفع تیرگی زیر چشم کمک می‌‌کند (پف چشم) 

تزریق پلاسمای غنی از پلاکت (prp) به رفع تیرگی زیر چشم کمک می‌‌کند پف چشم

کلمه prp به معنای پلاسمای غنی از پلاکت است. در این روش نمونه خون شما تهیه می‌شود سپس درون دستگاه قرار داده می‌شود و پلاسمای آن که حاوی مقدار بسیار زیادی پلاکت و فاکتور های فعال رشد است تهیه می‌گردد. این ترکیبات نقش مهمی را در فرآیند بهبود بدن ایفا می‌کنند. تزریق این ترکیبات به درون پوست با آثار جوان کنندگی، تقویتی و آبرسانی همراه است و به روشن شدن و درخشندگی پوست کمک خواهد کرد. این روش درمانی از علم ارتوپدی و دندان پزشکی استخراج شده است که در این علوم از پلاسما و پلاکت خود بیمار برای تسریع فرایند بهبود استفاده می‌شود.

 میکروپانکچر

 میکروپانکچر که تحت عنوان میکرونیلدینگ نیز شناخته می‌شود یک روش ایمن و موثر برای جوان سازی و بهبود شرایط پوست است. در این روش از دستگاه میکرونیدلینگ استفاده می‌شود که دارای ۲۰۰ سوزن بسیار ریز است و هنگامی‌که در پوست فرو می‌روند پوست را وادار به تولید کلاژن و الاستین می‌کنند. فرو رفتن سوزن‌ها به درون پوست باعث ایجاد میکروکانال‌های متعددی می‌شود که به جذب ترکیبات فعال کمک می‌نماید. معمولاً میکرونیلدینگ یک روش بدون درد است و فقط چند دقیقه طول می‌کشد.

 روش‌های ترکیبی می‌توانند به رفع تیرگی چشم کمک کنند

 در برخی موارد استفاده از روش‌های ترکیبی یک فرآیند بسیار موثر برای رفع تیرگی و سیاهی زیر چشم محسوب می‌شود.

 اصلاح پلک باعث بهبود ظاهر چشم می‌شود

اصلاح پلک باعث بهبود ظاهر چشم می‌شود

 در صورتیکه تیرگی چشم بسیار زیاد باشد و ظاهر شما همیشه خسته به نظر برسد می‌توانید از عمل جراحی اصلاح پلک برای رفع این مشکل استفاده کنید. اصلاح پلک یک نوع عمل جراحی است که برخی از پزشکان و انجام آن می‌پردازند. می‌توان با استفاده از فیلر وضعیت تیرگی و سیاهی زیر چشم را بهبود بخشید استفاده از فیلر به تنهایی نمی‌تواند به بهبود وضعیت آن کمک کند. عمل اصلاح پلک تحت بی حسی موضعی انجام می‌شود و پزشک یک برش را روی پوست ایجاد می‌نماید تا بتواند بافت اضافی چربی را خارج کند. معمولاً انجام عمل جراحی حدود یک ساعت و نیم طول می‌‌کشد. به طور کلی روز اول پس از جراحی، پوست شما متورم و تیره خواهد شد و تا چند هفته یا چند ماه جای بخیه‌ها قابل مشاهده خواهد بود. عمل اصلاح پلک مانند سایر عمل‌های جراحی با ریسک عوارض متعددی از قبیل عفونت، تغییر رنگ غیر طبیعی پوست و التهاب همراه است.

 تزریق ژل به زیر چشم می‌تواند به بهبود وضعیت آن کمک کند  

تزریق ژل به زیر چشم می‌تواند به بهبود وضعیت آن کمک کند

تیرگی زیر چشم معمولا به ناکافی بودن حجم زیر چشم ارتباط دارد و این امر باعث می‌شود که زیر چشم تیره به نظر برسد و پوشاندن آن توسط لوازم آرایش یا کانسیلر دشوار باشد. در صورتی که این اختلال فقط در گوشه چشم مشاهده شود می‌توان به کمک ژلی که بر پایه هیالورونیک اسید قرار دارد و از کیفیت و ایمنی بالایی برخوردار است و به تولید کلاژن کمک می‌کند به رفع این مشکل پرداخت. تیرگی زیر چشم برطرف می‌شود زیرا حجم مناسب و دلخواه چشم ایجاد می‌‌شود و ظاهر آن بهبود می‌یابد. در برخی از موارد این اختلال تا گونه‌ها نیز امتداد می‌‌یابد و باعث می‌‌شود ظاهر صورت بسیار خسته به نظر برسد و استخوان گونه قابل مشاهده باشد. در این حالت برای ایجاد ظاهر دلخواه باید به کمک ژل و لیفت گونه به ترمیم و بازسازی و جوانسازی صورت پرداخت.

 ترکیبات فیلر شامل چه موادی است؟

 هیالورونیک اسید یکی از واحدهای سازنده بدن است که علاوه بر پوست در بافت همبند، بافت عصبی و بافت پوششی نیز وجود دارد. هیالورونیک اسید به انعطاف پذیری و حفظ خاصیت ارتجاعی پوست کمک می‌کند. بدن به طور مرتب به تولید هیالورونیک اسید می‌‌پردازد اما با بالا رفتن سن و رسیدن به پیری سرعت تولید آن کاهش می‌یابد. پر کردن نواحی زیر چشم توسط هیالورونیک اسید می‌‌تواند به رفع تیرگی و سیاهی زیر چشم کمک کند.

 پس از تزریق فیلر زیر چشم چه اتفاقی رخ می‌دهد

 این روش درمانی تقریباً ۱۵ دقیقه طول می‌کشد. پزشک برای رفع مشکل فقدان حجم کافی زیر چشم از کانوله برای کاهش ریسک تورم و کبودی استفاده می‌کند. ژل هیالورونیک اسید به زیر چشم تزریق می‌‌شود و به بهبود تیرگی زیر چشم کمک می‌نماید. دوران بهبود در این روش بسیار کوتاه است و معمولا نتایج حاصل از درمان فورا قابل مشاهده می‌باشد. معمولاً ژل هیالورونیک اسید حدود ۱۸ تا ۲۴ ماه زیر چشم می‌ماند و پس از آن به تدریج جذب می‌شود.

 چگونه می‌توان از بروز پف زیر چشم جلوگیری کرد 


 عوامل متعددی در بروز پف زیر چشم نقش دارند. زیاد خوابیدن یا خواب ناکافی، مصرف نکردن مواد غذایی مناسب و بالا رفتن سن عواملی هستند که در ایجاد پف چشم نقش دارند. در بخش زیر به مواردی اشاره می‌کنیم که می‌توانند پف زیر چشم را کاهش دهند:

 • خواب یکی از مواردی است که در جلوگیری از پف زیر چشم و تشکیل حلقه تیره زیر آن نقش دارد. بهتر است در طول ساعات شب حدود ۷ تا ۹ ساعت بخوابید.
 • به ‌اندازه کافی آب بخورید. مصرف آب به اندازه کافی از بی‌آبی  بدن و تشکیل پف زیر چشم جلوگیری می‌کند. نوشیدن مایعات به ویژه آب به‌اندازه کافی می‌‌تواند به حفظ سلامت بدن و پوست کمک نماید.
 • نمک کمتری مصرف کنید زیرا مصرف زیاد نمک باعث می‌شود که مایعات از بدن دفع نشوند و در نتیجه پوست متورم به نظر برسد. کاهش نمک مصرفی می‌‌تواند از احتباس مایعات اضافی در بدن جلوگیری نماید. بهترین کار برای کاهش مصرف نمک این است که مصرف غذاهای فرآوری شده در رژیم غذایی خود را کاهش دهید.
 • از کمپرس سرد استفاده کنید. قرار دادن تکه‌های خنک خیار یا قرار دادن یخ روی چشم به مدت ۱۰ تا ۱۵ دقیقه می‌‌تواند به کاهش پف چشم کمک کند. استفاده از ماسک ژل چشمی یک روش موثر دیگر است.
 • از فیلر استفاده کنید زیرا در صورتی که کلاژن و الاستین پوست از بین رفته باشد به بهبود وضعیت آن کمک خواهد کرد. استفاده از ژل باعث می‌شود که از میزان پف چشم کاسته شود.
 • ظاهر چشم‌های خود را قبول کنید. برخی از افراد نسبت به سایرین بیشتر مستعد سیاهی زیر چشم و پف چشم هستند. با بالا رفتن سن به طور طبیعی پوست تیره می‌‌شود و از میزان انعطاف پذیری آن کاسته خواهد شد به این ترتیب تیرگی و پف زیر چشم بیشتر دیده می‌شود.

 این نکات می‌تواند به شما برای بهبود ظاهر چشم کمک کند اما بهترین و موثرترین کار برای داشتن چشم‌های جذاب و زیبا، لبخند زدن است.

 کپی فقط با ذکر منبع و لینک بلامانع است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *